Zachytila som informáciu, že v jednej nemenovanej televízii sa momentálne vysiela 8. séria tanečnej show Let´s Dance. Tak ma zaujímalo, či do tohto projektu angažovali aj súťažiaceho v seniorskom veku. V tomto ročníku žiaľ nie. Ale aspoň v porote sa objavil niekto so 6 krížikmi na chrbte – bývalá tanečníčka a pedagogička Tatiana Draxler. A keď som sa trochu prehrabala v archíve, tak ani v siedmej, či šiestej sérii sa medzi účinkujúcimi neobjavil nik nad 60. Avšak ešte v začiatkoch tejto televíznej show sa oko diváka predsa len mohlo potešiť tanečným umením postarších celebrít ako napríklad Jozef Golonka, Helena Vondráčková či Eva Máziková.
Tanec tvorí osobitnú kapitolu aeróbnych (kardio) aktivít, ktorá zamestná nielen telo, ale aj mozog. Tým, aký je rozmanitý a koľko štýlov v ňom nájdeme, bezpochyby rozširuje ponuku pohybových aktivít seniorov. Samozrejme, skoky a zdvihy sú už pre mladšie ročníky. V porovnaní s takou rýchlou chôdzou prináša tanec predsa len trošku viac emócie. Aj vďaka hudbe. Spomeňte si len na Učiteľku tanca v podaní Pavla Hammela.
O ďalších priaznivých fyziologických účinkoch takéhoto rytmického šantenia ani nehovoriac. Dochádza k zvýšeniu úrovne sily dolných končatín, vytrvalostných a koordinačných schopností, mobility kĺbov. To pri valčíku alebo rumbe napadne asi málokomu. Tanec, ktorý je náročný na zapamätanie si presných krokových variácií a pohybov spájaných do ucelených choreografií, kladie vysoké nároky aj na kognitívne funkcie, najmä pamäť. Štandardné a latinsko-americké tance si dokonca trúfnu trošku zatočiť aj s neuro-degeneratívnymi ochoreniami. Ukázali to už viaceré výskumy a štúdie. Parkinsonova choroba sa prejavuje trasom, svalovou stuhnutosťou, zníženou pohyblivosťou, spomaleným myslením. Alzheimerova choroba zasa narúša pamäť, koncentráciu, orientáciu, myslenie, reč či plánovacie činnosti. A práve opakovanými rytmickými pohybmi za sprievodu hudby vieme zoči-voči čeliť týmto negatívnym prejavom a príznakom vekom podmienených neurodegeneratívnych zmien.
V neposlednom rade tanec napomáha eliminovať stres, ako i rozvíjať tvorivosť a estetické cítenie. Neverili by ste, ako to dokáže seniorom zdvihnúť sebavedomie, navyše sa začnú pekne obliekať a pri chôdzi sú sebaistejší. Na začiatku možno majú seniori obavy, čo ich čaká. Ale tanec je aj spoločenská záležitosť, takže sa zabávajú a bez toho, aby si to uvedomovali, si zároveň zlepšujú aj kondíciu. Jednotlivé figúry sú vyberané tak, aby neboli náročné a aby sa ich vedeli naučiť. Kroky sú pospájané do ucelenej choreografie a zároveň sa seniori učia aj počúvať hudbu, aby vedeli, čo je troj- a štvorštvrťový takt. A čo som ešte stihla odpozorovať, tak zo štandardných tancov patrili medzi najobľúbenejšie valčík, waltz a tango a z tých latinsko-amerických sa seniori najradšej vlnia v rytmoch rumby, čača, samby a jive.
Preto mi napadlo, že je najvyšší čas, odkukať od tanečníkov distingvovanosť, ladnosť, dôstojnosť, estetickosť a všetko, čo prináleží spoločenským tancom. A možno práve tieto riadky vás povzbudia k tomu začať, aj práve teraz. Tanečný parket totiž nepatrí iba mladým. Veď posúďte sami.
Poďme si to teda vyskúšať. Smiem prosiť?
Video:
https://www.youtube.com/watch?v=WhPPcZCtMJw
https://www.youtube.com/watch?v=qMglBwfhsN4
Veronika Tirpáková