V Európskej únii žije približne 150 miliónov seniorov. Ich práva a záujmy zastáva viacero organizácií, z nich najvýznamnejšou a najpočetnejšou na medzinárodnom poli je Európska únia seniorov. Jej kongres sa práve skončil v belgickom meste Leuven.
V krajinách Európskej únie žije 450 miliónov obyvateľov, z nich celá tretina, okolo 150 miliónov, sú seniori vo veku nad 55 rokov. Ich počet a podiel bude ďalej výrazne rásť, v roku 2050 to bude viac než 40 percent populácie, teda približne 180 miliónov. Najviac bude pribúdať podiel najstarších nad 75 rokov…
Demografický vývoj predstavuje pre celý svet a osobitne pre Európu jeden z kľúčových globálnych megatrendov, na ktoré treba komplexne a aktívne reagovať. Aj preto Európska komisia v roku 2019 vytvorila pozíciu viceprezidentky pre demografiu a demokraciu, ktorá sa snaží na tieto výzvy iniciatívne, koncepčne a ucelene odpovedať. Na tomto poste od samého začiatku pracuje chorvátska zástupkyňa Dubravka Šuica so svojim medzinárodným tímom.
Platforma AGE a ďalšie organizácie
Na mimovládnej úrovni zastrešuje túto veľmi rôznorodú agendu platforma AGE, v ktorej pôsobia mnohé národné aj medzinárodné neziskové organizácie, ktoré združujú seniorov alebo sa venujú rôznym stránkam ich života. Zo Slovenska je členom platformy Fórum pre pomoc starším a prostredníctvom Európskej únie seniorov Združenie kresťanských seniorov Slovenska.
Najpočetnejšiu členskú základňu majú seniorské organizácie, orientované na dve najsilnejšie politické skupiny v Európskom parlamente – skupinu Európskej ľudovej strany / EPP/ a Progresívnu alianciu socialistov a demokratov. S ňou je prepojená Európska organizácia seniorov ESO, ktorá má členskú základňu v dvanástich európskych krajinách.
Vôbec najsilnejšou medzinárodnou organizáciou seniorov nielen v európskom, ale celosvetovom meradle je Európska únia seniorov /ESU/, orientovaná na skupinu EPP. Pôsobí v 27 krajinách a má viac než jeden a štvrť milióna členov. Od jej vzniku v roku 1995 medzi zakladajúce organizácie patrí Združenie kresťanských seniorov Slovenska so svojou približne päťtisícovou členskou základňou.
ESU má nového prezidenta
ESU má práve za sebou svoj jedenásty kongres, ktorý prebiehal v známom belgickom univerzitnom meste Leuven. Významným bodom kongresu bolo, že po dvoch volebných obdobiach a viac než desaťročí v pozícii prezidentky skončila An Hermans z Belgicka, ktorá sa v tomto roku dožije 80 rokov. Jej vzťah k ESU však pokračuje, stala sa čestnou prezidentkou.
Takmer dvesto delegátov kongresu za nového prezidenta zvolili opäť Belgičana, 63- ročného Stefaana Vercamera, ktorý bol dvanásť rokov poslancom belgického parlamentu a celoživotne sa venuje najmä sociálnej problematike. Kongres za jedného z viceprezidentov zvolil Petra Macha, predsedu Združenia kresťanských seniorov Slovenska, čím vyjadril uznanie jeho práci i celej organizácii, ktorá napríklad vo februári tohto roku pripravila na vysokej úrovni v Bratislave zasadnutie výkonného výboru ESU i kvalitnú medzinárodnú konferenciu k rozsiahlej problematike života seniorov.
Tomu sa koncepčne venoval práve skončený kongres v Leuvene. Podčiarkol predovšetkým vzájomné prepojenie všetkých zásadných tém, týkajúcich sa staršej generácie – bezpečnosti, podpore ich práv, sociálnym otázkam a starostlivosti i naliehavosti boja s klimatickou krízou. A tiež pripomenul, že seniori môžu a majú aktívne vstupovať do ovplyvňovania spoločenských procesov, na čo budú významnou príležitosťou začiatkom júna voľby do Európskeho parlamentu.
MN
Foto: ESU