Rozhovor s Jozefom Draveckým, niekdajším veľvyslancom SR v Bulharsku, Lotyšsku a pri Svätej stolici, matematikom, za totality členom podzemnej cirkvi a v neposlednom rade otcom a starým otcom rodiny, vznikol pôvodne ako snaha vzoprieť sa zubu času a zabúdania v období, keď Jozef Dravecký uzatváral svoju profesionálnu dráhu. Prvotným zámerom teda bolo vytvoriť retrospektívny záznam pre jeho rodinu, priateľov a kolegov z profesionálneho života na fakulte, v diplomacii i z politického angažovania sa v Kresťanskodemokratickom hnutí, teda z kruhov, kde je Jozef Dravecký dobre známy. Po dokončení textu sa ale ukázalo, že príbeh Jozefa Draveckého je svedectvom životného prístupu vlastného skôr súčasným mladým ľuďom než jeho rovesníkom, ktorý sa však odohráva nie v dnešnej dobe, lež na pozadí veľkých dejinných udalostí ovplyvňujúcich osudy Slovenska v ostatnom polstoročí. Z tohto dôvodu sa nazdávame, že oboznámiť sa s týmto konkrétnym životným príbehom môže byť obohacujúce aj pre človeka dnešnej doby, ktorý pána Draveckého osobne nepozná.
Jozef Dravecký sa narodil krátko po udalostiach druhej svetovej vojny, detstvo teda prežil v období najťažšieho komunistického útlaku. Vernosť jeho rodičov Katolíckej cirkvi predznamenala jeho ďalšie smerovanie. Od rodičov dostal do vienka formatívny postoj snahy o to, aby práca bola vykonaná dobre a dôsledne, ale predovšetkým nikdy nie v rozpore so svedomím. Možnosť študovať určitý smer bez kompromisov s vierou tak bola pre jeho výber povolania nemenej dôležitá ako nadanie či záujem. Kľúčovú rolu v tomto životnom období Jozefa Draveckého zohral tiež politický odmäk a následná Pražská jar. Aj vďaka týmto udalostiam mohol ísť študovať na vysokú školu matematiku, v ranej mladosti cestovať do zahraničia a spoznať podzemnú cirkev. Matematika mu zabezpečila možnosť pracovať svedomite aj počas neskoršieho politického prituhnutia, pričom popri práci výskumníka a pedagóga sa neprestával angažovať v hnutí podzemnej cirkvi. Dôraz na to, aby práca neslúžila v prvom rade ako obživa, ale aby vyjadrovala príspevok jedinca ku spoločnému dobru tak, ako to dnes mnohí správne vštepujú mladým ľuďom, sa prejavila ešte väčšmi, keď s celou rodinou odchádza J. Dravecký do málo rozvinutej časti Tuniska učiť matematiku. Navzdory tamojším zlým materiálnym podmienkam, keď ani dnes by si mnohí z nás netrúfli zobrať štyri malé deti na severoafrické pobrežie, dodnes o týchto rokoch rozpráva s láskou a iskrou v oku.
Druhým motívom, ktorý sa vinie rozprávaním J. Draveckého, je aktívne vyčkávanie na príležitosť a rozhodnosť pri jej využití, čo aj v dnešnej dobe slobody možno považovať za jednu z dôležitých schopností pre úspech v živote. Bez tejto vlastnosti J. Draveckého by tie najzaujímavejšie kapitoly tejto knihy, tak spred Nežnej revolúcie ako aj po nej, ostali prázdne. Po páde totalitného zriadenia pre riadiace pozície na Slovensku veľmi chýbal potrebný ľudský kapitál, ktorý by spĺňal tak charakterové ako aj profesionálne kritériá. Do dôležitých pozícií v štátnej správe sa tak dostávali ľudia, ktorým chýbalo buď jedno alebo druhé. Napriek dobrej jazykovej pripravenosti a všeobecnej inteligencii možno do tej druhej skupiny zaradiť aj Jozefa Draveckého, ktorý v roku 1992 nastúpil do diplomatických služieb rodiaceho sa Slovenska. Príbeh J. Draveckého je tak istým spôsobom aj príbehom učiaceho sa mladého štátu, keď vďaka zodpovednému prístupu a citu pre detail dokázal J. Dravecký napokon obstáť nielen vo svojej prvej diplomatickej misii v Bulharsku, ale aj pri zakladaní nového slovenského zastupiteľstva v Lotyšsku a naostatok i v komplexnom prostredí Svätej stolice. Príbeh J. Draveckého nám tak nepriamo pripomína, že Slovensko je mladý štát a bude rásť len tak rýchlo, ako rýchlo budú rásť jeho osobnosti.
Naším želaním teda je, aby tento text poslúžil čitateľovi nielen na lepšie spoznanie životného príbehu Jozefa Draveckého ako niekdajšieho veľvyslanca SR pri Svätej stolici, ale aj ako inšpirácia pre lepšie pochopenie súčasného stavu našej krajiny a jej zveľadenie.
Ako plánujeme knihu vydať
Aj vďaka Vašej podpore budeme môcť vydať tlačenú knihu i e-knihu v spolupráci s portálom Publico.sk. Tlačená kniha bude mať asi 300 strán formátu A5, jej súčasťou budú čiernobiele fotografie a vyjde v brožovanej väzbe formou tlače print-on-demand, teda bude bez obmedzenia nákladu dostupná v internetových kníhkupectvách martinus.sk a gorila.sk. E-kniha bude dostupná vo formátoch pdf, ePub a MOBI na portáli martinus.sk a cez iBookstore. Vydanie knihy a doručenie poďakovaní podporovateľom očakávame v mesiaci júl.
Chcem podporiť!
Páči sa vám projekt, a hoci za vašu podporu nič nečakáte, chcete prispieť. Ľubovoľnou sumou. Ďakujeme!