Legenda elektronickej hudby a veľkolepých vizuálnych projekcií. Takéto označenie právom dostal Francúz Jean-Michel Jarre. Od narodenia významného hudobníka je 24. augusta 76 rokov. V máji elektrizoval Bratislavu a Slovensko open air koncertom, na ktorom sa ako hosť predstavil slávny gitarista Brian May.
Klávesový mág rodným menom Jean-Michael André Jarre sa narodil 24. augusta 1948 vo francúzskom meste Lyon do hudobníckej rodiny. Jeho otec Maurice Jarre bol oscarovým skladateľom filmovej hudby pre Hollywood a dirigentom, starý otec zase hráčom na hoboj.
Prvé hudobné kroky mladého Francúza smerovali ku klasickému vzdelaniu a hre na klavír. V roku 1968 sa stal členom Groupe de recherches Musicales a stál pri zrode elektronickej hudobnej scény, ktorá sa práve v tom čase formovala. Na začiatku jeho kariéry stáli maliar aj sochár Pierre Soulages a avantgardný skladateľ Pierre Schaeffer, zakladateľ ambientnej hudby, ktorej vplyv je počuť na väčšine hudobníkových albumov.
Koncerty pre milióny
Na scénu vstúpil Jean-Michel Jarre s debutovým albumom Deserted Place, prvý úspech mu priniesol druhý album Oxygne z decembra 1976. V anglickom rebríčku sa dostal na druhé miesto. Na ostrovoch bodoval aj s tretím albumom Équinoxe z decembra 1978. Na parížskom námestí Place de la Concorede usporiadal na výročie pádu Bastily 14. júla 1979 koncert pod holým nebom, prišlo milión divákov a vyniesol mu prvý zápis do Guinnesovej knihy rekordov.
V októbri 1981 bol prvým západným umelcom, ktorý koncertoval v Číne. V americkom Houstone na jeho koncert 5. apríla 1986 pri príležitosti osláv NASA prišlo 1,5 milióna divákov. V júli 1990 zopakoval v Paríži open air koncert k pádu Bastily, prišlo viac ako 2,5 milióna divákov a bol to jeho tretí zápis do Guinessovej knihy rekordov. V septembri 1997 v Moskve na jeho koncert k 850. výročiu založenia Moskvy dorazilo 3,5 milióna divákov a priniesol mu štvrtý zápis do knihy rekordov. Jedným z najznámejších bol koncert 31. decembra 1999 Jean-Michel Jarre at the Pyramids v egyptskej Gize na prelome milénií. Projekt stál 9,5 milióna dolárov a zúčastnilo sa ho viac ako 120.000 ľudí.
Na svojom konte má umelec 22 štúdiových albumov a množstvo ocenení. Na Slovensku koncertoval prvý raz v roku 2008 v Bratislave aj v Košiciach. Do Bratislavy sa vrátil v máji tohto roku už po štvrtý raz a koncert dvoch legiend, ktorým veľa nechýba do osemdesiatky, nadchol desaťtisíce bez ohľadu na vek…
Zdroj a foto: Wikipédia, Incheba, Teraz.sk