Ponad Ministerstvo zahraničia v Bratislave smeruje do kopca Sokolská ulica a na nej stojí rozľahlá budova, známa ako Sokolovňa. Väčšina mladšej generácie už sotva vie, prečo sa táto ulica i budova tak menujú.
Odkazujú na významné české vlastenecké a telovýchovné hnutie, ktoré vzniklo práve pred 160 rokmi. 16. februára 1862 bola založená Telocvičná jednota pražská, ktorá zakrátko dostala meno Sokol. Jej najvýznamnejšou osobnosťou bol Miroslav Tyrš, ktorý vytvoril tiež zásady pravidelného cvičenia a rozvíjania zdatnosti a zdravia.
Myšlienky Sokola zakrátko našli ohlas aj na Slovensku a šíril ich najmä Ivan Branislav Zoch, syn popredného štúrovca Ctiboha Zocha. Zosilnenie maďarizačného útlaku týmto snahám neprialo a tak Sokol nachádzal väčšie možnosti medzi Slovákmi v Amerike. Naplno sa v slovenských podmienkach mohol rozvíjať až po vzniku Československa, s touto érou je spojená aj bratislavská Sokolovňa.
Za totality pre Sokol nebolo miesto, jeho činnosť sa opäť obnovila po Nežnej revolúcií v Čechách a v menšej miere aj na Slovensku. Stálo by však za to viac podporovať jeho myšlienky rozvoja a kultúry tela i ducha pre všetky generácie…
Nemožno však obísť veľký historický prínos Sokola pre Slovensko. Keď sa v roku 1919 nakrátko zmocnili vlády v Maďarsko boľševici, pokúsili sa využiť nestabilnú situáciu pri formovaní mladého Československa a obsadiť rozsiahle časti slovenského územia. Na jar a v lete 1919 okupovali južné a východné Slovensko vrátane Košíc a Prešova, kde dokonca vyhlásili boľševickú republiku.
Pri oslobodzovaní týchto území dôležitú úlohu zohrali českí dobrovoľníci a medzi nimi mali zásadné miesto práve členovi Sokola. Ich počet prevyšoval desať tisíc a viacerí sa po splnení svojej úlohy usadili na Slovensku. Jedným z nich bol aj Jozef Nemeček z moravských Mařatic, dnes známej vinárskej časti Uherského Hradišťa.
Oženil sa v Trenčianskych Tepliciach a mal sedem synov, najstarší Miloš Nemeček bol môj otec. Ten si vzal za ženu Vieru Bagarovú, neter Andreja Bagara. Takto sa spojili rodiny Nemečkovcov a Bagarovcov. A tak je jubileum Sokola tak trochu aj sviatkom mojim i Občianskeho združenia Bagar…
Miloš Nemeček