Legendárny herec Jozef Kroner sa narodil 20. marca 1924, v týchto dňoch si teda pripomíname sto rokov od jeho narodenia. Stal sa doslova ikonou slovenského herectva a kultúry, divadla, filmu, televízie i rozhlasu. V ankete Slovenský herec 20. storočia získal najviac hlasov odborníkov i verejnosti. Mimoriadnu obľubu si získal spojením nesporného umeleckého majstrovstva s bezprostrednosťou, skromnosťou a ľudskosťou.
Narodil 20. marca 1924 v Staškove na severe Slovenska. Učil sa v Považských strojárňach a v Považskej Bystrici ochotnícky hral divadlo, kde natoľko zaujal, že ho pozvali do hereckého súboru divadla v Martine. V rokoch 1956-1984 bol členom Činohry Slovenského národného divadla (SND) v Bratislave.
Bol nositeľom mnohých slovenských i zahraničných ocenení. V 70. rokoch 20. storočia dostal Cenu sympatií Života za hybského zbojníka Pacha (1975). Na Moste slávy v Trenčianskych Tepliciach sa Jozef Kroner ocitol po boku svetových filmových hviezd. Zomrel 12. marca 1998 v Bratislave, krátko pred svojimi 74. narodeninami.
Oscar pre Obchod na Korze
Hoci na javisku, v televízii i vo filme stvárnil mnoho pozoruhodných úloh, zásadnou je hlavná postava vo filme Obchod na korze, ktorý v roku 1966 získal Ocara, ocenenie Americkej akadémie filmových umení a vied.
Tragikomický príbeh o nemožnosti kompromisu so zlom, o slabosti, strachu, nevedomosti a hlúposti ako živnej pôde pre hlásateľov násilia vznikol podľa rovnomennej novely spisovateľa Ladislava Grosmana. Filmovú podobu mu dali režiséri Ján Kadár a Elmar Klos, v hlavných úlohách zažiarili Jozef Kroner a Ida Kamińska.
Po roku 1968 sa Obchod na korze dostal na 20 rokov „do trezoru“, pretože jeden z jeho režisérov Ján Kadár po vstupe vojsk Varšavskej zmluvy do Československa emigroval do USA. Zaslúženej slávy sa dráma dočkala až po roku 1989. Slávnostnej ceremónie 38. odovzdávania Oscarov sa zúčastnili iba režiséri snímky, herci sa o udelení ceny dozvedeli v deň zisku zlatej sošky.
Dráma Obchod na korze bola zaradená do rebríčka „1001 filmov, ktoré by ste mali vidieť pred smrťou“, zostavenom filmovým kritikom a producentom Stevenom Schneiderom.
Tri desaťročia v SND
Takmer tridsať rokov bol pevnou súčasťou činoherného ansámblu SND. Do bratislavského angažmánu nastúpil spolu s manželkou, herečkou Teréziou Kronerovou Hurbanovou v roku 1956. Prišli z martinského divadla, kde obaja zastávali pozíciu hereckých protagonistov, stvárňujúcich najnáročnejšie úlohy repertoáru. Kroner tu bol nielen veselým prostáčikom Kubom (1949) v rovnomennej hre, ktorého neskôr zvečnil v televíznom filme (1965), ale aj despotickým panovníkom v titulnej úlohe Verhaerenovej drámy Filip II. (1953) či intrigánom Jagom v Shakespearovej tragédii Othello (1955).
Bol hercom všetkých kľúčových režisérov vtedajšej činohry – Jozefa Budského, Tibora Rakovského, Karola L. Zachara, neskôr aj ich mladšieho kolegu Petra Mikulíka, postavy eminentnej podstaty sa tu pravidelne striedali s menšími partmi. Režiséri si totiž uvedomovali, že Kroner dokáže vybudovať bohatú charakterizačnú klenbu nielen v rozsahom náročných rolách (Galén v Čapkovej Bielej nemoci, 1958; Vang v Brechtovom Dobrom človeku zo Sečuanu, 1962; Samko Uhrík v Bukovčanovom Kým kohút nezaspieva, 1969; Sganarel v Molièrovom Donovi Juanovi, 1972 a iné), ale i plasticky vykresliť drobné žánrové figúrky, ktoré v jeho podaní nadobúdali nadpriemerne presvedčivý človečenský tón.
Kronerovým odborom na javisku SND sa stali drobní hrdinovia a bežní ľudia v pokoji si nažívajúci svoj životný kolobeh. Či už to boli roly komické, dramatické alebo tragikomické, vždy išlo o precízne štúdie ľudského typu, prejavom tak blízkym divákom sediacim v hľadisku.
Majstrovstvo Jozefa Kronera si SND pripomína prostredníctvom večera venovanému tomuto výnimočnému hercovi záznamom komédie Johanna Nepomuka Nestroya Strach z pekla z roku 1968 v réžii Karola L. Zachara. Okrem Kronera v nej účinkujú aj ďalšie legendy slovenského herectva – Karol Machata, Štefan Kvietik, Oldo Hlaváček, Beta Poničanová, Božidara Turzonovová, Emília Vášáryová a mnohí ďalší. Do konca marca je v priestoroch SND sprístupnená aj výstava venovaná tvorbe Jozefa Kronera, ktorej redizajn pripravilo SND k 100. výročiu jeho narodenia.
Dôstojné pripomenutie v RTVS
Rozhlas a televízia Slovenska (RTVS) si pripomenie 100. výročie narodenia hereckej legendy Jozefa Kronera v televíznom aj rozhlasovom vysielaní. Sľubuje nielen „zlatú“ televíznu klasiku, ale aj rozhlasové hry a reportáže počas marca.
Jednotka si osobnosť Jozefa Kronera pripomína počas dvoch nedieľ, 17. marca popoludní ponúkne divákom satirickú komédiu Statočný zlodej podľa divadelnej hry Ivana Stodolu Jožko Púčik a jeho kariéra. V nedeľu 24. marca popoludní sa diváci môžu tešiť na ďalšiu zlatú klasiku – príbeh dvoch priateľov a správcov vysokohorskej chaty Stratená dolina.
Herecké majstrovstvo Jozefa Kronera si Dvojka bude pripomínať po celý týždeň od pondelka 18. marca do piatka 22. marca v predpoludňajšom slote archívnej dramatiky o 10.00 h. Výročie vyvrcholí v stredu 20. marca. Popoludní o 16.30 h sa diváci môžu tešiť na špeciál denného magazínu Regina. Banskobystrickí tvorcovia relácie ponúknu mimoriadne živé vysielanie priamo z kysuckej obce Staškov – rodiska Jozefa Kronera. Celovečerný program otvorí o 20.10 h portrét zo série Radosť zo života. O 20.35 h bude nasledovať vzácnosť z archívu Slovenskej televízie – trikový televízny film z roku 1965 podľa poviedky Karla Čapka Muž, ktorý vedel lietať. Film bol odvysielaný iba raz, na Vianoce 1966.
Spravodajský kanál RTVS :24 sa bude výročiu venovať v stredu 20. marca počas celého dňa v rámci relácie Aktuálne :24. Rádio Slovensko ponúkne poslucháčom tematický Príbeh na týždeň – päť častí pravidelnej rubriky. Rádio Devín pripravuje Týždeň s Jozefom Kronerom, ktorý vyplní vysielanie od 16. do 22. marca. Herca si pripomenie aj Rádio Regina. Radio Slovakia International predstaví osobnosť Kronera v šiestich jazykoch. Rádio Junior pripravilo takisto program, keďže Kroner bol interpretom aj monologických čítaní predovšetkým pre deti. Spomienke na herca sa bude Rádio Junior venovať vo vysielaní celý mesiac. Rádio Litera venuje spomienke na Jozefa Kronera celý jeden týždeň v rámci svojho vysielania od 18. do 24. marca.
Zdroj a foto: Wikipédia, Sme národné, RTVS