Na jeseň je síce hmlisto a chladno, ale príroda zároveň čaruje farbami. Podobne by farbami malo hrať oblečenie a strava seniorov. Aby prežili aj toto ročné obdobie v zdraví a pri plnej sile.
Menej svetla, viac upršaných dní a dní zahalených v hmle nabáda k tomu, aby sa seniori obliekali pestrejšie. Aj kvôli bezpečnosti. Podľa štatistík najviac chodcov zahynie a je zranených na slovenských cestách práve na jeseň a v zime. Najčastejšími účastníkmi nehôd sú pritom mladí vo veku 10 až 20 rokov a ľudia, ktorí už oslávili sedemdesiatku.
To je o dôvod viac vybrať sa von v oblečení, ktoré nie je tmavé. Vedeli ste napríklad, že bielu vidno až na 55 metrov, žltú na 37, červenú na 24 a modrú na 18 metrov?
Brzdná dráha auta, ktoré ide predpísanou rýchlosťou 50 km/h, je na mokrej vozovke 12 metrov, takže farby by mohli stačiť na to, aby vodič zareagoval včas. Napriek tomu určite nie je na škodu svoje farebné oblečenie ešte vylepšiť reflexným prvkom (na rukáv, kabelku, tašku), pretože reflexné farby vidno až do vzdialenosti 200 m.
Farebná príroda
Na jeseň je rovnako ako v iných ročných obdobiach dôležité udržiavať v aktivite telo aj ducha. V maximálnej možnej miere, ktorú určuje zdravotný a fyzický stav. Jednoduchým riešením je prechádzka. Chôdza v príjemnom tempe pomáha rozprúdiť krv v žilách aj rozhýbať údy. Hlboké dýchanie okysličí krv, ktorá ďalej pomáha lepšie fungovať mozgu aj ostatným orgánom.
„Pravidelný primeraný pohyb pomáha seniorom udržiavať sa v dobrej fyzickej a psychickej kondícii. Chôdza je veľmi dobrá, telu prirodzená aktivita. Podporuje imunitný systém a do istej miery je aj prevenciou takzvaných jesenných smútkov či depresie,“ je presvedčený MUDr. Vladimír Klement z Agapé Senior Park.
Pestrá strava
„Seniori by mali dôsledne dbať na pestrú a vyváženú stravu. Keďže ich metabolizmus je pomalší, nepotrebujú jesť veľké porcie, ale mali by prijímať dostatok tekutín aj všetkých potrebných živín vo forme stravy a vhodných doplnkov výživy,“ dodal MUDr. V. Klement.
Na tanieri seniora by mali byť zastúpené pečivo, mliečne výrobky, zelenina, ovocie a v menšej miere mäso a ryby. Zemiaky je vhodné príležitostne nahradiť ryžou, ktorá je na trávenie ľahšia a z pohľadu nutričných hodnôt výdatnejšia.
Jesenné bolesti
Na jeseň sa (nielen) u seniorov intenzívnejšie hlásia o slovo bolesti. Spojenie medzi bolesťou a zmenami atmosférického tlaku vôbec nie je výmysel, ale vedecky dokázaný fakt.
„Zmeny tlaku skutočne spôsobujú podprahovú iritáciu nervových zakončení tkanív, čo má za následok stimuláciu svalov alebo jaziev s vyústením do bolesti napríklad kĺbov. Tieto klinické symptómy vznikajú najčastejšie pri prudšom poklese barometrického tlaku, to znamená pri zhoršení počasia, pri daždi,“ potvrdzuje aj ortopéd MUDr. Jozef Vojtaššák.
Nie každému však chladnejšie počasie prekáža. Kým seniori s degeneratívnym ochorením pohybového aparátu (artróza kĺbov) tolerujú
lepšie teplé počasie a nižšiu vlhkosť vzduchu, ľudia s reumatickým ochorením sa majú lepšie pri nižších teplotách.
V každom prípade bolesť, ktorá výrazne zhoršuje kvalitu života, si vyžaduje riešenie. Nie vždy je však namieste siahať okamžite po tabletách, ktorých seniori aj tak užívajú neúrekom.
„Mnoho liekov zaťažuje tráviaci systém od žalúdka cez pečeň až po obličky. Treba si uvedomiť, že každé liečivo spúšťa v organizme rôzne chemické reakcie. Pri orálne užívaných liekoch sa tieto procesy začínajú už v žalúdku, kde zložky liečiva reagujú s látkami, ktoré sme prijali v potrave a tekutinách. Preto je rozumné tíšiť lokálnu bolesť a zápal krémom, napríklad s aktívnou látkou aceklofenak. Ak však bolesť pretrváva viac dní a neustupuje, až potom treba lokálnu liečbu krémom skombinovať s perorálnym liekom,“ dáva dobrú radu farmaceutka PharmDr. Veronika Pytlová.