Možnosti pre rozvoj turistického ruchu, ako má turčianska obec Necpaly, má máloktorá obec. Štyri kaštiele, pivovar, papiereň, fresky v gotickom kostole sv. Ladislava, thurzovský oltár v evanjelickom kostole, Alexander Petrovič (Petöfi), pamätná tabuľa jeho matky, pochádzajúcej z Necpál, hroby s pamätníkmi Franklinovcov, Havrania skala, hradiská, vodná elektráreň, notársky dom s obecným múzeom…
V posledných týždňoch sa črtá lepší osud pre jeden z troch zanedbaných kaštieľov.
Koncom októbra majiteľ Justhovského renesančného kaštieľa začal s rekonštrukciou strechy a dlhodobým cieľom je kompletná obnova celého kaštieľa. Na rekonštrukciu strechy dostali dotáciu 70 tisíc eur z ministerstva kultúry, časť financií vložila aj firma Castruum Building, ktorá je vlastníkom kaštieľa. Spoločnosť má s renováciou historických pamiatok skúsenosti napr. z hradov Strečno a Likava. Rekonštrukcia sa realizuje pod dohľadom Krajského pamiatkového úradu v Žiline.
Renesančný kaštieľ v posledných storočiach menil nielen majiteľa, ale aj funkciu. Už vyše 100 rokov nebol obývaný, slúžil o.i. ako družstevné skladište obilia a bol voľne prístupný, čo všetko sa podpísalo pod jeho zhoršujúci sa stav. Pritom ide o národnú kultúrnu pamiatku. Dlho bol považovaný za najstarší v Necpaloch, kým ho s týmto titulom nevystriedal tzv. horný, matičný kaštieľ. Charakteristické sú dve veže na jeho južnom priečelí.
Momentálne sanujú krov a strechu, ktorá bola naposledy reparovaná v 90. rokoch minulého storočia, no už bola v zlom stave. Zhnité časti krovu remeselníci nahrádzajú novými a nová bude aj šindľová krytina. Ako povedal pre médiá konateľ firmy Castruum Building Branislav Piroha, nový ručne štiepaný šindeľ bude z červeného smreku, pretože životnosť takého sa uvádza až 60 – 70 rokov.
Celá rekonštrukcia strechy by mala byť hotová do konca roka 2023. Po celkovej rekonštrukcii tak získa určite aj obec významnú turistickú atrakciu, ktorá sem prinesie nové kultúrne a spoločenské podujatia.
Beňadik, foto: Zdenek Veselý a archív SNK