Ida Rapaičová bola členkou Divadla Nová scéna viac ako 35 sezón, stvárnila desiatky hlavných úloh v dramatickom i komediálnom žánri. Jej nezameniteľný hlas znel v mnohých podobách z rozhlasu a dabingu a jej recitátorské umenie môžeme dodnes obdivovať. Vďaka svojej charizme upútala aj filmových a televíznych tvorcov. Výnimočná slovenská herečka, pedagogička a recitátorka Ida Rapaičová má 22. augusta 81 rokov.
Ida Rapaičová sa narodila 22. augusta 1943 v Bratislave. V roku 1963 absolvovala štúdium klavírnej hry na Konzervatóriu v Bratislave. Štúdium herectva ukončila na Vysokej škole múzických umení v Bratislave v roku 1967. Od tej doby pôsobila ako členka činohry Novej scény v Bratislave.
Práve tu stvárnila množstvo dramatických postáv, najradšej spomína na prvú veľkú úlohu, ktorou bola Jana z Arcu . Nasledovala Máša v Troch sestrách, Lady Macbeth, Lady Milfordová v Úkladoch a láske či Ranevská z Višňového sadu. Svoje herecké umenie predviedla aj v komediálnych postavách a svoje všestranné herectvo preniesla aj do muzikálov, napríklad ako predstaviteľka Anity v legendárnej West Side Story.
Pred filmovou i televíznou kamerou
Jej herectvo aj výrazná tvár oslovili viacerých filmových aj televíznych tvorcov. Divákom zostáva v pamäti i vďaka úlohe v slovenskej komédii Pacho, hybský zbojník. Zatiaľ jedným z posledných filmov, v ktorých účinkovala, bola trpká komédia Vojtech. Populárny bol detský televízny seriál Leto s Katkou z roku 1975. Zahrala si tiež vo viacerých televíznych filmoch ako Neprebudený, Ťapákovci, Chrobák v hlave, Mastný hrniec alebo Gendúrovci, či v televíznych seriáloch Odsúdené, Aféry ako aj Šťastná rybka.
Jej výrazný hlas si prirodzene všimli rozhlasoví tvorcovia, keď ju zaradili do množstva rozhlasových hier. Práve za rozhlasovú hereckú tvorbu získala Ida Rapaičová Cenu Janka Borodáča. Prezident SR Ivan Gašparovič jej udelil v januári 2013 Pribinov kríž II. triedy za mimoriadny prínos v oblasti kultúry. Skúsenosti a vedomosti odovzdávala študentom herectva na VŠMU a neskôr na Akadémii umenia v Banskej Bystrici.
Ida Rapaičová žije v Bratislave, má syna a dcéru. Aj keď momentálne neúčinkuje v divadle, nakrúca pre televíziu a stále sa venuje prednesu poézie, pričom všetky verše vie naspamäť. Dodnes je pre ňu útočiskom a veľkou láskou hudba. Na klavíri si zahrá veľmi rada, avšak ako sama skonštatovala, hrá vtedy, keď nikto nie je doma…
S ikonickými básňami po Slovensku
Pristavme sa však pri jej hlbokom vzťahu a láske k veršu. Samostatnou kapitolou Rapaičovej profesijného života je prednes poézie. Ako jediná umelkyňa sa dodnes venuje prednesu v staroslovienčine. Vďaka nej sa mnohí zoznámili s našim najstarším literárnym dielom Proglas, ktorý prednáša v pôvodnej podobe a potom aj v súčasnej slovenčine.
V rámci kultúrnych a vzdelávacích programov, ktoré organizuje naše Občianske združenie Bagar, sme s Idou a hlavným dramaturgom a dušou viacerých našich aktivít Alinom Špačkom prešli nemálo miest po Slovensku. Napríklad pri tradičnom predvianočnom podujatí v Detve či viacerých ročníkoch folklórneho stretnutia generácií v Trenčianskych Tepliciach, odkiaľ je záverečná fotografia. Aj pri nejednom vystúpení počas už hádam desaťročnej Striebornej reťaze, kde k detským i seniorským folklórnym súborom pridáva čosi jedinečné navyše.
Že vie všetky prednášané verše naspamäť je iba časť pravdy. Ida Rapaičová totiž pozná nielen ich slová, ale celú hĺbku významu a súvislostí, doslova dušu básne. Z Hviezdoslavovej Hájnikovej ženy vie napríklad fascinujúco predniesť časť, ktorá burcuje proti ničeniu lesa a je dnes viac než naliehavá. Aj za to všetko patrí Ide Rapaičovej veľké poďakovanie. A samozrejme za všetkých veľa zdravia, nech ďalej šíri krásu slova…
Miloš Nemeček
Zdroj a foto: Wikipédia, Nová scéna, ČSFD, Teraz.sk, Trenčianske Teplice