Známy antiutopický román britského spisovateľa Georga Orwellla 1984, jedno z najvýznamnejších diel 20. storočia, prekračujúce hranice literatúry, vyšiel prvý raz 8. júna 1949, teda práve pred 75 rokmi. Mnohé z jeho varovaní majú dlhodobú platnosť.
Hlavný hrdina románu Winston Smith pracuje na Ministerstve pravdy, ktoré sa zaoberá manipulovaním minulosti. V roku 1984 si mimo zorného uhla Veľkého brata začne písať denník a premýšľať, ako sa v záujme zachovania si zdravého rozumu postaviť systému na odpor.
George Orwell knihu dokončil rok pred svojou smrťou. Pôvodne zanietený socialista v nej zúročil svoje skúsenosti zo španielskej občianskej vojny, kam pôvodne prišiel ako vojnový reportér a neskôr sa pripojil k republikánom bojujúcim proti generálovi Francovi. Okrem vojnových hrôz tam zažil hlboké rozčarovanie, keď si uvedomil, že sovietski velitelia vykonávajú tvrdé čistky aj vo vlastných radoch a odstraňujú každého, kto nevyznáva stalinistický komunizmus.
Práve praktiky stalinizmu poslúžili Orwellovi ako predloha k literárnemu pohľadu do budúcnosti. Vo svojom dystopickom texte popísal totalitnú moc, ktorá pomocou vyspelej techniky a nevedomosti manipuluje ľudské bytosti. Nevedomosť je sila, znie jedno z hlavných hesiel všemohúcej Strany.
Britského spisovateľa začala po druhej svetovej vojne čoraz viac trápiť jeho tuberkulóza a po dopísaní románu Nineteen Eighty-four pred Vianocami 1948 ho hospitalizovali. Zomrel ako štyridsaťšesťročný v januári 1950 v londýnskej nemocnici University College Hospital.
Orwellov vizionárský titul 1984 zaradil časopis Time medzi sto najvplyvnejších románov storočia. V slovenskom preklade Juraja Vojteka vyšiel román až v roku 1998 vo vydavateľstve Slovart a dočkal sa niekoľkých reedícií.
Zdroj a foto: Literárne noviny