Začiatkom tohto roka získal festival Pohoda ocenenie ako Najlepší stredne veľký festival v Európe. Je to nepochybne vďaka vysokej úrovni jeho programu, ale dôležitú úlohu zohráva aj bezpečnosť návštevníkov, zabezpečenie služieb a mnoho iného. O tom sme sa porozprávali so šéfom Pohody Michalom Kaščákom.
Príprava tohtoročného festivalu Pohoda naberá na obrátkach, ale stále rezonuje tiež ocenenie ako Najlepší stredne veľký festival v Európe. Čo to pre festival znamená a čo všetko bolo predmetom hodnotenia?
Je to veľký úspech pre Pohodu, ale aj pre celú hudobnú scénu na Slovensku. Z desiatky finalistov nás vybrala odborná komisia zostavená z profesionálok a profesionálov festivalovej európskej špičky. Hodnotí sa festival ako celok – od kvality programu, služieb, bezpečnosti a servisu, cez ekologické riešenia až po to, aké hodnoty festival má. V minulosti sme dostali ceny v rôznych kategóriách, táto sa považuje za kráľovskú. V Európe ročne prebehnú ročne stovky festivalov, stať sa najlepším z nich je výnimočné.
S akými novinkami môžu návštevníci rátať v tomto roku? Pohoda je zrejme aj najväčším gastronomickým podujatím na Slovensku, teda poprosíme niečo viac aj o tomto.
Nový je vždy program festivalu…:). Pripravujeme nové pódiá, ale hlavne sa už môžeme venovať detailom. Posilňujeme služby pre ľudí na vozíku a ďalším znevýhodneným skupinám. V gastre máme vždy ponuku, ktorá pristupuje s rešpektom k všetkým špecifickým potrebám, ako napríklad bezlepková a bezlaktózová strava, rôzne intolerancie a podobne. Široká vegánska a vegetariánska ponuka je samozrejmosťou.
Festival Pohoda sa prvý raz odohral v roku 1997, pred viac než štvrťstoročím. Do Trenčína vidíme húfne prichádzať najmä mladých, ale prvým návštevníkom aj organizátorom už pomaly ťahá k päťdesiatke, zrejme viacerí prichádzajú s deťmi, festival nadobúda zrejme čoraz výraznejšie viacgeneračný rozmer. Ako sa to prejavuje na jeho programe aj celkovom charaktere a zabezpečení?
Za dôležitú úlohu slobodných festivalov považujem aj stretnutie generácií. Sám už nie som najmladší, stále ma pritom baví chodiť do klubov a na festivaly. Po mojej prvej návšteve Glastonbury som si uvedomil, ako vyzerá festival, ktorý sa vyvíja v slobodnej spoločnosti – starší ľudia a aj deti tam boli samozrejmosťou. Služby a dramaturgiu máme nastavené tak, aby vyhovovali ľuďom bez rozdielu veku. Výnimočné postavenie má náš Family park, je to zóna s kvalitným programom, vlastným kempingom a extra službami pre rodiny s deťmi. Kedysi boli ľudia vo veku mojich rodičov na festivale výnimkou, som rád, že aj toto sa zmenilo. Na Slovensku nám chýba dialóg v zmysle stretávania sa rozdielnych ľudí vrátane rôznych generácií. Na Pohode sa to deje a ja mám z toho veľkú radosť.
Rozhovor pripravil Miloš Nemeček