Európskym hlavným mestom kultúry (EHMK) 2026 bude spolu s fínským mestom Oulu aj krajské mesto Trenčín. Medzinárodná odborná komisia vyhodnotila z trojice slovenských finalistov – Nitry, Žiliny a Trenčína, najkvalitnejší práve projekt posledne menovaného. Primátor Richard Rybníček vníma zisk titulu ako splnenie niekoľkoročného sna a malý zázrak.
Verí, že vďaka nemu sa z Trenčína stane moderné európske mesto, do ktorého sa budú vracať najmä mladí Slováci, ktorí rodnú krajinu v minulosti opustili. „Tak, aby tu našli šťastie, úctu a pokoru,“ zdôraznil trenčiansky primátor.
Komisárka Európskej komisie pre inováciu, výskum, kultúru, vzdelávanie a mládež Marija Gabrielová v tejto súvislosti vyhlásila: „Po Košiciach v roku 2013 sa Trenčín stane druhým mestom na Slovensku, ktoré bude hostiteľom titulu Európske hlavné mesto kultúry na rok 2026. Hosťovanie Európskeho hlavného mesta kultúry je pre mesto a jeho okolie úžasnou príležitosťou na to, aby sa kultúra dostala priamo do centra svojich komunít, a pre svojich občanov, aby objavili bohatú rozmanitosť kultúrnych prejavov v Európskej únii aj mimo nej. Dúfam, že Trenčín získa dlhodobé kultúrne, hospodárske a sociálne výhody, ktoré môže priniesť titul Európskeho hlavného mesta kultúry.“
Príprava víťazného projektu zabrala trenčianskemu organizačnému tímu zhruba dva roky. Projekt EHMK je podľa primátora ďalším článkom do mozaiky transformácie mesta, ktoré odštartovalo pred 11 rokmi. „Titul nám dáva príležitosť plánované zmeny urýchliť a dokázať, že naše mesto aj región v sebe nosí obrovský potenciál stať sa moderným, otvoreným, európskym. Som veľmi hrdý na tím ľudí, ktorým som od začiatku veril, podporoval ich. Sú mimoriadne šikovní, talentovaní, obetaví, skvelí,“ dodal Rybníček.
Projektová manažérka Trenčín 2026 Lucia Dubačová skonštatovala, že celý proces bol veľmi náročný, zároveň vyzdvihla silných súperov v podobe Nitry a Žiliny. „Všetka námaha stála za to, že Trenčín bude úplne iným mestom. Vyhrali sme kvôli každému jednému človeku v Trenčíne, ako aj v celom regióne. Spolupracovali sme s tisíckami ľudí, čo bolo náročné, ale krásne.“
Podporu mestu Trenčín, respektíve organizačnému tímu Trenčín 2026 vyjadrili okrem primátorov a primátoriek 17 miest v Trenčianskom kraji aj mesto Zlín a Zlínsky kraj, Trenčianska univerzita Alexandra Dubčeka v Trenčíne, mesto Trenčianske Teplice či Trenčiansky samosprávny kraj. Jeho predseda Jaroslav Baška bol medzi prvými gratulantmi.
„Od ohlásenia kandidatúry sa podarilo odviesť obrovské množstvo práce, no tá najťažšia ešte len začína. Boli a stále aj sme hrdým partnerom mesta Trenčín na celej ceste k zisku titulu, preto sme aj deklarovali spoluprácu pri plnení výziev, ktoré s tým súvisia. Som rád, že sa pre dobrú vec spojil naozaj celý kraj. S tak širokou podporou a úžasnou spoluprácou medzi samosprávami to asi ani nemohlo dopadnúť inak,“ povedal trenčiansky župan.
Prvým krokom Trenčanov v nasledujúcom roku bude založenie neziskovej organizácie Kreatívny inštitút Trenčín, ktorý bude implementovať celý projekt. Následne vyhlásia výberové konanie na riaditeľa neziskovej organizácie, ako aj na umeleckého riaditeľa.
Tím bude kontinuálne pokračovať v projektoch, z ktorých viaceré odštartovali už pred 10. decembrom 2021. Ide napríklad o projekt Trenčín si ty alebo Fiesta Bridge. „Ide o projekt, ktorý by mal zo starého železničného mosta spraviť nové centrum pre súčasnú kultúru, kde dostanú priestor miestni lokálni umelci, ale aj umelci zo Slovenska, no aj medzinárodní umelci v rôznych interdisciplinárnych predstaveniach, výstavách. Tento projekt sme extra vyzdvihli aj pred porotou,“ priblížila programová manažérka projektu Lenka Kuricová.
Ďalším z nosných projektov je “City remaging.“ V ňom sa zaoberajú vizuálnym smogom a verejným priestorom. „Tu máme potvrdené fantastické mená ako Superflex, čo je dánsky interdisciplinárny umelecký kolektív či Sound of Democracy, čo je projekt, ktorý sme vypracovali s festivalom Pohoda. Budeme sa tešiť na úžasné mená z európskych krajín, ale aj krajín, ktoré majú možno dodnes problém s riadnou podporou demokratických hodnôt,“ doplnila Kuricová.
Projektová manažérka Lenka Dubačová zároveň upozornila, že podujatia a projekty nebudú viazané len na rok 2026. „Implementácia sa začína v podstate od prvého dňa, projekty pôjdu von postupne. Samozrejme, čím viac sa budeme blížiť k roku 2026, tým pribudne viac podujatí, výstav a rôznych akcií. Rok 2026 bude veľmi bohatý, v programe budú zastúpené všetky druhy umenia a žánrov umenia,“ dodala Dubačová s tým, že priestor dostane aj jedlo, móda či aktuálna téma klimatickej krízy.
Zisk prestížneho titulu neprinesie do Trenčína len rôzne formy kultúry, umenia a nápadov, do krajského mesta priláka aj množstvo turistov. Podľa Richarda Rybníčka ich budú rekordné počty.„Očakávame, že v danom roku, ale aj dovtedy sem prídu nie desiatky, ale stovky tisíc turistov. A na to musíme byť pripravení. V konečnom dôsledku som presvedčený, že odteraz sa nám bude úplne inak rozprávať s ministerstvom kultúry, s Európou, s umelcami. Preto budeme musieť tvrdo pracovať na tom, aby sme zviditeľnili mesto ďalšími projektmi, ktoré máme pripravené cez Centrum kultúrno-kreatívneho potenciálu Hviezda,“ dodal primátor Trenčína.