Druhá vlna Slovenskej Teplárne sa uskutočnila počas septembra po celom Slovensku. Symbolicky ju ukončí Festival súčasného umenia Biela noc, ktorý sa pridal k vyše 700 subjektom a udalostiam, prihlásených k iniciatíve. Počas niekoľkých septembrových týždňov sa uskutočnilo takmer 70 podujatí, ktorých cieľom bola podpora LGBTI+ ľudí na Slovensku. Medzi podujatiami boli napríklad koncerty, party, workshopy, čítania, divadlá alebo festivaly. Podporu iniciatíve vyjadril aj legendárny slovenský herec, mím, choreograf, pedagóg a režisér Milan Sládek, ktorého môžete stretnúť na podujatí v Púchove. Aktuálne sa k iniciatíve pridala aj Biela noc, ktorá sa uskutoční tento víkend v Bratislave a následne od 6. do 8. októbra v Košiciach.
„Ďakujem všetkým, ktorí sa zapojili do oboch vĺn Slovenskej Teplárne, či už ako účinkujúci, organizátori alebo návštevníčky a návštevníci. Viac ako 700 podporujúcich subjektov, stovky akcií a tisícky ľudí na podujatiach jasne ukázali, že na Slovensku je dostatok ľudí, ktorí si prajú žiť v slobodnej a empatickej krajine. Verím, že toto prianie spoločne naplníme,“ hovorí Michal Kaščák z festivalu Pohoda, ktorý je iniciátorom projektu. V týchto pohnutých časoch plných slovných útokov mi práve festival Slovenská Tepláreň dodal veľkú nádej. Umožnil mi zažiť spoluprácu, vzájomnú úctu a hlbokú blízkosť s ľuďmi po celom Slovensku. Opäť sa potvrdzuje, že je tu aj iné Slovensko, a to také, ktoré je prajné a láskavé, ktoré rešpektuje rôznorodosť a oslavuje život všetkých občanov a občianok, dodáva Roman Samotný, zakladateľ a majiteľ Teplárne.
Slovenská Tepláreň vznikla ako reakcia na teroristický útok, ktorý sa udial v októbri pred podnikom Tepláreň v Bratislave. Po oficiálnom ukončení druhej vlny bude naďalej pokračovať sériou diskusií Tepláreň Nahlas, ale aj ďalšími podujatiami, ktorých program nájdete na webovej stránke Slovenskej Teplárne.
Slovenská Tepláreň má päť základných cieľov: prispieť k pozitívnej zmene našej krajiny zasiahnutej prejavmi nenávisti; prispieť k tomu, aby bolo Slovensko krajinou, kde sa každý a každá môže cítiť bezpečne; podpora LGBTI+ ľudí; zmena legislatívy tak, aby zabezpečila plnohodnotný život všetkým ľuďom na Slovensku; vyzvať ľudí, aby si v nadchádzajúcich voľbách vyberali subjekty, ktoré spoločnosť spájajú a ktoré sa zasadzujú o to, aby Slovensko plnilo práva zakotvené v našej ústave a v našich európskych záväzkoch pre všetkých bez rozdielu.
Séria podujatí Slovenská Tepláreň sa stala najväčším kultúrnym podujatím v histórii Slovenska, získala Cenu Inakosti za umenie a kultúru a v marci aj mimoriadne ocenenie na Radio_Head Awards, ktoré Rádio_FM udelilo prvýkrát v pätnásťročnej histórii. Zároveň sa stala Komunikačným počinom roka 2022 na národnej súťaži efektivity marketingovej komunikácie Effie.