Od roku 1990 je na základe rozhodnutia Organizácie Spojených národov 1. október Medzinárodným dňom starších osôb. Tohtoročná téma tohto dňa je Digitálna rovnosť pre všetky vekové kategórie. Cieľom je pripomenúť potrebu prístupu k digitálnemu svetu a zmysluplnej účasti v digitálnom svete pre všetkých, a najmä pre starších ľudí.
Pri tejto príležitosti vydala An Hermans, predsedníčka Európskej únie seniorov, najväčšej politickej medzinárodnej organizácie staršej generácie, vyhlásenie, v ktorom sa okrem iného hovorí:“Počas pandémie COVID-19 sme viac ako kedykoľvek predtým cítili, ako sa digitalizácia stala súčasťou nášho každodenného života, práce a učenia sa, poskytovania zdravotníckych a opatrovateľských služieb, všetkých druhov sociálnej interakcie. Pandémia však tiež jasne ukázala, že nie každý profituje z príležitostí digitalizácie a že existuje digitálna priepasť medzi tými, ktorí sú súčasťou digitálnej spoločnosti a tými, ktorí to už nezvládajú.“
Tieto slová sa veľmi bezprostredne týkajú aj nás. Stačí si len napríklad pripomenúť, ako sa natrápili viacerí, osobitne starší ľudia, keď sa cez elektronickú registráciu chceli prihlásiť na očkovanie. Táto problematika však má oveľa väčší rozmer a širšie súvislosti.
V záverečnej etape medzirezortného pripomienkového konania je Národný program aktívneho starnutia na roky 2021 – 2030, pre Slovensko zásadný strategický dokument k tejto v čase prudkého starnutia populácie mimoriadne náročnej celospoločenskej výzve. V nej sa okrem iného hovorí:“Absencia digitálnej gramotnosti starších ľudí môže znižovať ich prístup k verejným zdrojom a službám, k potrebným informáciám a nástrojom spoločenskej participácie.” A medzi rizikovými faktormi budúceho vývoja sa uvádza nízka úroveň digitálnej gramotnosti starších ľudí ako predpoklad ich prístupu ku kvalitnému zamestnaniu, k informáciám, tovarom a službám, rovnako k sociálnym kontaktom…
Národný program v ďalšej časti, venovanej úlohám, cieľom a opatreniam, má pomerne rozsiahlu pasáž, ktorá sa venuje zvyšovaniu digitálnej gramotnosti starších ľudí. Nie som si však vôbec istý, či všetky inštitúcie, cez príslušné vládne štruktúry až po miestne samosprávy, ktoré v tom majú nezastupiteľné poslanie, si naplno uvedomujú vážnosť tejto problematiky a najmä či sú a budú na jej riešenie dostatočne pripravené.
Pred približne pol rokom som práve na tejto stránke napísal: ”V Pláne obnovy a odolnosti SR som o digitalizácii našiel dosť najmä pre ekonomiku a podnikanie, o to menej smerom k občanovi – a už celkom nič o nemalej skupine, o ktorej hovorím…” Za ten čas som nemal dojem, že by sa na túto tému niečo dialo, ba vôbec o nej hovorilo.
Niekto hádam povie, že máme predsa iné a vážnejšie starosti, ktoré sa týkajú seniorov. Áno, sú tu nízke dôchodky a stale nejasná reforma dôchodkového systému, mizerné zdravotníctvo a pandémiu, ktorá ohrozuje najmä starších, nedostatočné sociálne služby…Digitálna priepasť však oddeľuje státisíce našich spoluobčanov od plného zapojenia do mnohých sfér života spoločnosti a s prudkým rozvojom digitalizácie sa bude táto priepasť prehlbovať. Nemožno dopustiť, aby sa stali občanmi druhej kategórie…
Miloš Nemeček