Deň vojnových veteránov si svet pripomína v deň výročia ukončenia 1. svetovej vojny. Prímerie po štvorročnom krvavom konflikte bolo podpísané 11. novembra 1918 v Compiégne vo Francúzsku. V niektorých krajinách nazývajú Deň vojnových veteránov aj Deň červených makov. V roku 1920 totiž prijali vojnoví veteráni kvet červeného maku za symbol spomienky na vojnové hrôzy.
Svetové vojny priniesli smrť 32 miliónov vojakov, ktorí sú pochovaní na vojenských cintorínoch po celom svete. Na Slovensku je evidovaných 32.495 vojnových hrobov z prvej a druhej svetovej vojny, v ktorých je pochovaných 160.000 padlých vojakov. Položením kvetov na hroby vojakov a zapálením sviečky si už tradične na Slovensku pripomíname tento deň.
Symbolom 21. storočia by nemali byť vojnové konflikty, v ktorých sa, bohužiaľ, bojuje aj v týchto chvíľach. Po pietnom akte na cintoríne z prvej svetovej vojny v bratislavskej Petržalke to pri príležitosti výročia jej konca a Dňa vojnových veteránov vyhlásil prezident Peter Pellegrini. Pietny akt zorganizoval už v nedeľu pre svoju zahraničnú pracovnú cestu.
Ľudia na celom Slovensku budú môcť počas Dňa vojnových veteránov kúpou červeného maku podporiť dokumentovanie príbehov 20. storočia bojovníkov proti totalitným režimom. Verejnú zbierku organizuje občianske združenie Post Bellum.
Ministerstvo obrany SR pripravilo 9. ročník Behu na počesť vojnových veteránov. Trať má dĺžku cca 5,2 km a štart aj cieľ sú pred Cintorínom prvej svetovej vojny v Petržalke – Kopčanoch (v blízkosti Bunkra BS-8). Okrem verejnosti a príslušníkov slovenských ozbrojených síl sa do behu zapoja aj vojaci spojeneckých síl, pôsobiacich v rámci Mnohonárodnej bojovej skupiny NATO na Slovensku.
Zdroj a foto: Teraz.sk, SME, HNonline