Na vojenskom cintoríne Petržalka – Kopčany v Bratislave si v sobotu pripomenuli Deň vojnových veteránov. Prezidentka SR Zuzana Čaputová vo svojom príhovore apelovala na ochranu mierového spolužitia krajín a národov. Predseda parlamentu a šéf Hlasu Peter Pellegrini poukázal na hrdinstvo padlých vojakov.
„Pred 105 rokmi 11. novembra o 11. hodine a 11. minúte bolo podpísané prímerie a utíchli zbrane na zablatených bojiskách nášho kontinentu. Prvá svetová vojna si vyžiadala desať miliónov obetí a predstavovala konflikt dovtedy nebývalých rozmerov. Dotkla sa takmer každej slovenskej rodiny,“ pripomenula Čaputová a dodala, že na základe historických skúseností z dvoch svetových vojen vznikol a vyrástol aj projekt dnešného mierového spolužitia európskych demokratických štátov a národov.
Hlaholom poľníc a zvonením zvonov si ľudia na celom svete – od Austrálie až po západoeurópske bojiská prvej svetovej vojny – pripomenuli 105. výročie uzatvorenia prímeria medzi Nemeckom a dohodovými štátmi, čím sa oficiálne ukončila prvá svetová vojna (1914-18).
„Vlani o tomto čase boli naše myšlienky zamerané na Ukrajinu. Dnes sú naše mysle plné hrozných výjavov z Izraela a Gazy. To sú len dva z viac ako 100 ozbrojených konfliktov v súčasnom svete,“ upozornil Benoit Mottrie, vedúci združenia Last Post v západobelgickom meste Ypres. Tam sa odohrali jedny z najukrutnejších bojov prvej svetovej vojny.
V tom istom čase si pamiatku padlých v Paríži uctil francúzsky prezident Emmanuel Macron. Položil veniec kvetov k Hrobu neznámeho vojaka, ktorý sa nachádza pod Víťazným oblúkom na námestí Place Charles-de-Gaulle.
V Londýne a ďalších mestách Spojeného kráľovstva sa tisíce ľudí, aby si pripomenuli výročie ukončenia prvej svetovej vojny. V tento deň si ľudia v Británii na svoje oblečenie pripínajú červený kvet maku a kladú vence k pomníkom na pamiatku tých, ktorí prišli o život v konfliktoch na celom svete.