Vyzuť si topánky a len tak naboso sa poprechádzať po zelenom trávniku je pre mnohých príjemné letné potešenie. Presne takto sa však zároveň stávame návnadou pre včely, osy a ovady a vystavujeme sa zvýšenému riziku poštípania. Kým niekomu prejde opuch a svrbenie do pár hodín, iný môže skončiť aj na urgentnom príjme.
„Každý rok vyhľadá lekára z dôvodu silnej reakcie na poštípanie hmyzom približne 6000 našich poistencov. Asi 15 z nich musí byť aj hospitalizovaných pre anafylaktický šok. Ľahšie prípady si s tým poradia doma samé. Tieto štatistiky máme podobné už niekoľko rokov po sebe,“ vysvetľuje hovorkyňa Unionu Beáta Dupaľová Ksenzsighová.
Poradíme vám, ako poskytnúť prvú pomoc
- Vytiahnite žihadlo
Silná ostrá bolesť, pálenie a opuch – to sú prvé príznaky, že ste sa stretli so žihadlom bodavého hmyzu. Treba ho urýchlene vytiahnuť a postihnuté miesto vydezinfikovať. Následne naň naneste lokálne antihistaminikum, ktoré môžete mať vďaka benefitu Unionu so zľavou, a môžete priložiť chladivý obklad. Staré mamy používali aj cibuľu, citrón alebo ocot.
- Silná bolesť a zväčšujúci sa opuch
Ak vám chladivý gél proti poštípaniu nestačí a miesto vás stále veľmi páli a bolí, užite liek proti alergii – ten sa dá kúpiť aj voľne v lekárni. Doplniť ho môžete liekom proti bolesti s obsahom ibuprofénu a obkladom s octanovou masťou. Uistite sa, že je vonku celé žihadlo – niekedy môže tieto problémy vyvolať aj zabudnutý kúsok, ktorý je stále zapichnutý v koži.
- Príznaky sa nezlepšujú ani v nasledujúcich hodinách a dňoch
V prípade, že sa začervenanie a opuch rozširujú a bolesť trvá viac ako dva – tri dni, mali by ste navštíviť lekára. Určite tak urobte najmä ak sa tieto príznaky extrémne zhoršujú. Znamená to, že sa vám vyvinul zápal, na ktorý je potrebné nasadiť aj antibiotiká.
- Zhoršené dýchanie, nevoľnosť a pokles krvného tlaku
V raritných prípadoch vyústi poštípanie včelou až do anafylaxie – ide o stav extrémnej alergickej reakcie. Jej príznakmi sú problémy s dýchaním pre veľký opuch slizníc, nevoľnosť, znížený tlak a zrýchlený tep. Do tohto stavu sa postihnutý dostane už v priebehu prvých 15 minút od uštipnutia. Existujú aj prípady, kedy je reakcia organizmu oneskorená a príde k nej v intervale 3-12 hodín. Tu pomôže len podanie adrenalínu –preto nečakajte a volajte záchranku – záchrana života je v tomto prípade naozaj otázkou času!
Zdroj: Union
Foto: gettyimages.com