Sporenie a investovanie je aj pre seniorov
Mate prebytok peňazí? Niekto by vám mohol závidieť, vy si však uvedomujete, že peniaze sú zodpovednosť a chcete pomôcť svojim deťom, vnúčatám alebo iným blízkym. Ak aj vy patríte medzi tých šťastných a poškuľujete po sľubných výnosoch, budete si musieť na začiatku zodpovedať dôležitú otázku. Mám dosť peňazí, ale mám aj na to, aby som ich investoval?
Pred investovaním dokonale spoznajte hodnotu svojho majetku a rozhodnite sa, akú máte odvahu riskovať. Myslite na to, že investovanie je dlhodobá záležitosť. Nie je teda určené ani tak pre seniorov samotných, ako skôr pre ich blízkych a pomoc im.
Ako zistím, že si môžem dovoliť investovať
Každý mesiac vám váš príjem dovoľuje uhradiť včas všetky účty, dopriať si, čo potrebujete a ešte vám pekná sumička aj tak ostane. To môže byť prvým náznakom toho, že máte dostatok peňazí a môžete začať rozmýšľať o sporení alebo investovaní.
Predtým ako zvážite investíciu, nezabúdajte na vaše zabudnuté podlžnosti. Ak vám ostal neuhradený nejaký splátkový predaj, máte nejaké iné úvery či podlžnosti, prebytočnú hotovosť radšej využite na splatenie týchto úverov a až potom premýšľajte o investovaní.
Peniaze navyše si môžete sporiť alebo ich investovať. Sporenie predstavuje pravidelné odkladanie časti príjmu. Sporenie so sebou, na rozdiel od investovania, neprináša riziko straty. Peniaze nemíňate, ale ani výrazne nezhodnocujete. Jeho cieľom je zvyčajne vytvoriť si finančnú rezervu na nepredvídateľné udalosti, prípadne našetriť a pomôcť blízkym s nákupom niečoho väčšieho. Naopak, prvotným cieľom investovania na finančnom trhu je zhodnotiť svoje úspory. S každou investíciou je spojené aj určité riziko straty hodnoty investovaných prostriedkov. Je to dlhodobá záležitosť a ak sa investuje dostatočne dlho, tak sa zarába a nie stráca.
Viac ako dve tretiny úspor držia Slováci podľa prieskumu Národnej banky Slovenska (NBS) v hotovosti alebo na sporiacich účtoch.
Poznajte svoj cieľ
Triezvo ste zhodnotili reálny stav vašich financií a rozhodli ste sa, že idete do toho. Investovať svoje financie správne je celá veda. Naším hlavným odporúčaním je – dôverujte odborníkom. Pripravte sa na to, že špecialisti vám položia viacero dôležitých otázok. Pred výberom vhodného produktu budete vypĺňať tzv. investičný dotazník.
Môžu sa vás pýtať:
- aké finančné produkty poznáte,
- koľko percent zo svojich úspor plánujete investovať,
- či pri investovaní dávate prednosť vysokému výnosu alebo bezpečiu vašej investície,
- ako často sledujete situáciu na kapitálových trhoch,
- ako rozumiete mechanizmu obchodovania s cennými papiermi či dlhopismi,
- aké sú vaše hlavné príjmy a mnoho ďalších otázok…
Ešte predtým je preto dobré zvolať rodinnú radu a prejsť si spoločne, aké máte ciele a očakávania. Má byť výsledkom investície udržanie si dostatku peňazí na blahobyt v dôchodkovom veku alebo nejaká konkrétna pomoc vašim blízkym?
Ruka v ruke so stanoveným cieľom ide aj čas, ako dlho chcete zhodnocovať svoje peniaze. Ak sa rozhodnete pre dlhodobé investovanie, napríklad pre vnúčatá, môžete ísť aj do rizikovejších produktov. Tie z krátkodobého hľadiska môžu tvoriť stratu, ale z dlhodobého – pritom rátajte desiatky rokov – dokážu investorom priniesť nadpriemerný profit. Ste ochotní podstúpiť isté riziko? Alebo máte záujem o konzervatívnejšie investície a bude vám stačiť výnos na úrovni inflácie?
Ponuky si porovnajte
Odborníci jednoznačne odporúčajú riziko rozložiť. A teda, keď investovať, tak nie všetko na jednom mieste. Pokiaľ máte dostatok peňazí, rozdeľte si ich do viacerých produktov.
Rovnako ako pri výbere poistenia, úveru či účtu, aj v prípade investícií si ponuky porovnávajte. Nepozerajte len na možné výnosy, ale aj na náklady spojené s ich vybavovaním. Pýtajte sa, aké sú poplatky za vedenie účtu, nákup a predaj cenných papierov, riadenie portfólia či správcovský poplatok a zdaňovanie.
Investovať môžete prostredníctvom produktov v banke, správcovskej spoločnosti, u obchodníka s cennými papiermi či finančného sprostredkovateľa. Vždy sa pritom obracajte na finančné inštitúcie, ktoré sú pod dohľadom Národnej banky Slovenska.
Tento článok vznikol v spolupráci s www.5peňazí.sk od Národnej banky Slovenska