Záver zimy patrí k najponurejším obdobím roka. Málo slniečka a striedanie stále ešte nízkych teplôt s vetrom a dažďom. Nečudo, že sme unavení, rozladení, nervózni a celkovo vystresovaní. Čo s tým?
Stres je bežnou súčasťou každodenného života. Vo vyššom veku môže mať táto prirodzená reakcia na fyzické, mentálne či emocionálne tlaky, dopad na fyzické a psychické zdravie. Najmä ak je stres dlhodobý. Samotný stres ale nemusíme za každých okolností chápať negatívne. Je to situácia, ktorá v našom tele spúšťa určité potrebné biologické reakcie, ktoré často môžu byť v určitom momente prospešné.
Ak sa na množstvo fyzického alebo psychického stresu vieme adaptovať, môžeme ho považovať za pozitívny. Ak ale nadbytok stresu dlhodobý, môže viesť k vážnejším zdravotným problémom. Existujú však spôsoby, ako svoj organizmus na zvládanie stresových situácii pripraviť.
„Ľudskému organizmu by najviac pomohlo odstránenie nadmerných negatívnych stresorov. To sa samozrejme nedá, ale mali by ste pre to urobiť čo najviac. Popri odstraňovaní stresorov si ale v boji proti stresu viete pomôcť napríklad aj fyzickou aktivitou, meditáciou, zameraním sa na kvalitu spánku a vyvážený jedálniček bohatý na všetky vitamíny a minerálne látky. Ak telu chcete pomôcť vyrovnať sa so stresom medzi tie najvýznamnejšie patria horčík, vitamíny skupiny B ale aj selén,“ tvrdí výživový poradca, tréner a zakladateľ projektu wHEALTH Maroš Krivosudský (na fotografii).
Na naše telo a myseľ negatívne vplýva výrazný nadbytok krátkodobého stresu. Avšak v rýchlej dobe, kedy sa na nás denne rúti množstvo správ a udalostí, býva častejším problémom mierne zvýšený stres počas dlhšieho obdobia. Ste často unavení? Trpíte nespavosťou? Mávate zlú náladu alebo pociťujete úzkosť a nervozitu? Môže ísť o prejavy nadmerného stresu.
Pohyb, správna strava a dostatok spánku
Ak týmto náznakom dlhodobo nevenujete dostatočnú pozornosť, vaše telo začne upozorňovať hlasnejšie a problém sa môže prejaviť až vo fyzických či psychických ochoreniach. Dlhodobý alebo až chronický stres môže mať negatívny vplyv na srdcovo-cievny systém, endokrinný systém, tráviace ústrojenstvo, svalovú sústavu, ale aj sexualitu. Skrátka môže ovplyvniť celkové zdravie človeka.
Ak už máte základné príznaky a viete, že stres pociťujete dlhodobo, mali by ste tomu venovať pozornosť a svoj režim podľa toho prispôsobiť. Základné predpoklady na to, aby bolo vaše telo dostatočne pripravené na boj proti stresu sú:
- pravidelný pohyb,
- správny jedálniček a pitný režim plný vitamínov a minerálnych látok,
- fyzický a mentálny relax,
- dostatočný spánkový režim.
„Ak sa chcete pred stresom chrániť, nemôžeme zanedbať dostatočnú výživu a pitný režim. Napríklad už spomenutý selén, ktorý nájdete v para orechoch, slnečnicových semiačkach alebo ovsených vločkách má schopnosť ničiť voľné radikály a teda pomáha chrániť bunky pred oxidačným stresom. Rovnako vám odporúčam do svojho jedálnička zaradiť mäso, ryby, vajcia, mliečne produkty, banány, huby, alebo arašidy, ktoré sú bohaté na vitamíny B1, B5 a B6. Vitamín B1 udržiava zdravý nervový systém a zabezpečuje uvoľňovanie energie z potravy, či nápojov.
Vitamín B5 znižuje únavu a stres a tiež pomáha so sústredením a lepšou pozornosťou. Vitamín B6 zase podporuje tvorbu hemoglobínu, ktorý prenáša kyslík a teda aj ďalšie živiny do celého tela. Najlepšie je tieto vitamíny získavať z vyváženej stravy, no pomôcť si viete aj čoraz populárnejšími vitamínovými vodami,“ radí Maroš Krivosudský.
Zdroj a foto: Magnesia.cz, Mattoni 1873