Pani Blažena Brozmanová je uznávanou lekárkou – ortopédkou so špecializáciou na ortopedickú protetiku. Jej znalosti a skúsenosti sú natoľko rešpektované, že je tiež odbornou garantkou pre vzdelávanie lekárov v tomto odbore.
Pacientov, ktorým pomohla a naďalej pomáha, by sa dalo ťažko čo i len zrátať a za každým z nich je celý príbeh. Patria do všetkých generácií, predsa len dvom z nich sa po celý život venuje s mimoriadnym nasadením. Sú to deti, kde odborná pomoc v čo najskoršom veku je kľúčová pre celý ich ďalší vývoj. A na opačnom póle seniori, keď s pribúdajúcimi rokmi majú zákonite čoraz viac problémov s pohybovým aparátom.
Na tomto poli je pani doktorka na jednej lodi so spoločnosťou Podotech, s ktorou dlhodobo spolupracuje. Podotech je dobre známy svojimi kvalitnými ortopedicko-protetickými pomôckami a je tiež jednou z mála firiem na Slovensku s vlastnou dielňou na ručnú výrobu individuálnej obuvi. Veľmi často v centrále v Senci či pobočkách vo viacerých mestách stretnete mamičky s deťmi. A ocenenia Slovensko bez bariér či Senior Friendly sú vyjadrením pomoci zdravotne znevýhodneným osobám a seniorom. MUDr. Blažena Brozmanová, CSc. sa v Podotechu zúčastňuje na vývoji ortopedicko-protetických pomôcok a vedie tu praktické vzdelávanie lekárov v ortopedickej protetike.
Prevencia – aktívny pohyb a správna výživa
S pani doktorkou sme s rozprávali o najčastejších problémoch seniorov a ich pohybového aparátu. V našom tele je vyše dvesto kostí a cez sto kĺbov, všetko to s pribúdajúcim vekom podlieha opotrebovaniu a negatívnym zmenám. Často sa hovorí o osteoporóze, rednutí kostí, ktoré má za následok ich zvýšenú krehkosť a lámavosť. Pani doktorka však upozorňuje na skoršiu fázu tohto procesu, ktorou je osteopénia. Tá môže vcelku nebadane nastúpiť už pomerne skoro.
Kým sme mladí, kostné tkanivo sa neustále obmieňa. Do určitého veku sa tento proces dokonca zrýchľuje, maximálnu hustotu kostí dosahujeme okolo 35. roku života. S narastajúcim vekom sa však obnova kostí postupne spomaľuje. Ubúdanie kostnej hmoty, inými slovami – rednutie kostí, je prirodzený proces, ktorému sa nikto z nás nevyhne. Ide však o to, čím skôr konať.
MUDr. Brozmanová pri tom zdôrazňuje dve línie – pravidelný aktívny pohyb a správnu výživu. Z pohybových aktivít je vhodné bicyklovanie či plávanie, ale aj menej náročná turistika a chôdza. Vo výžive je dôležitý dostatok vitamínov a minerálov, najmä vitamínu D, vápnika, horčíka a zinku. Keď ich nie je dostatok v prirodzenej strave, pomôžu výživové doplnky a ak je to potrebné, nastupujú medikamenty. Tak predchádzame vyšším štádiám, osteoporóze, ktorá je spojená s častými zlomeninami, pri čom najmä zlomeniny bedrového kĺbu vedú až k fatálnym dôsledkom.
Pani doktorka pripomína aj ďalší jav, spojený s pribúdajúcim vekom, ktorým je sarkopénia, čiže ubúdanie svalovej hmoty, sily a funkčnosti svalov. Dobrý stav svalového aparátu je veľmi dôležitý aj pri zachovaní rovnováhy a teda pri predchádzaní pádov, čo môže mať pri páde pacienta s osteoporózou veľmi vážne (až smrteľné ) následky. Preto je dôležité aj veku primerané posilňovanie a udržiavanie dobrej telesnej kondície primeranou pohybovou aktivitou a nácvikom rovnováhy.
Individuálne ortopedicko-protetické pomôcky
Neraz však nastáva situácia, keď pohybovému aparátu seniorov treba pomôcť. Tu sa pani doktorka výrazne angažuje pri vývoji pomôcok v spolupráci s našim popredným poskytovateľom, spoločnosťou Podotech. O tom sme sa v centrále v Senci porozprávali s jedným z najpovolanejších, manažérom výroby ortopedicko – protetických pomôcok Martinom Mihalovičom.
Ten hneď na úvod podčiarkol, že charakter takýchto pomôcok je vždy iný, prispôsobený individuálnym potrebám klienta. Podotech sa komplexne a príkladne stará o každého z nich, najčastejšie sú tri skupiny – deti, zdravotne znevýhodnení občania a seniori. Kvalitu a ústretovosť spoločnosti a jej pracovníkov vyjadruje aj skutočnosť, že Podotech už získal ocenenia Slovensko bez bariér i Senior Friendly.
K najpoužívanejším individuálnym ortopedicko – protetickým pomôckam patria bandáže. A keďže sa správne hovorí, že lepšie raz vidieť než dva razy počuť, zašli sme na pracovisko výroby bandáží. Pani Iveta aj pani Adriana nielen všetko ukázali a podrobne vysvetlili, ale viacero bandáži sme si mohli čiastočne skúsiť. Čiastočne preto, že všetky sú pripravené individuálne na mieru – prirodzene žiadna na tú moju. Je to dôležité aj preto, že popri kľúčovej požiadavke funkčnosti je nezanedbateľný tiež komfort pre klienta.
Na ďalšom pracovisku sme sa zoznámili s ortézami a korzetmi, ktoré patria k nebandážnym pomôckam. Všetky tieto ortopedicko – protetické pomôcky môžu slúžiť krátkodobo pri prevencii alebo úraze, alebo dlhodobo, pri vrodených chybách či trvalých následkoch choroby alebo úrazu. V prvom prípade ide o to, zlepšiť, vrátiť a aktivizovať stratenú alebo oslabenú funkciu. Pri dlhodobých napríklad korzet môže slúžiť na stabilizáciu a odľahčenie chrbtice.
S Martinom Mihalovičom sme si všetko prebrali a mnohé aj pozreli oveľa podrobnejšie, to by si však vyžiadala výrazne rozsiahlejší článok. A často sme sa dostali k veľmi aktívnemu podielu MUDr. Blaženy Brozmanovej, CSc. na vývoji a zdokonaľovaní viacerých pomôcok. Pani doktorka k tomu pristupuje nielen s vysokou odbornosťou, ale aj s veľkým osobným nasadením a využitím vlastných skúseností. S týmto spojením dôrazu na kvalitu a profesionalitu a veľmi ľudským a ústretovým prístupom sa v Podotechu stretnete na každom kroku.
Miloš Nemeček