Vianočné sviatky načrú ľudom do peňaženiek. Priemerne plánujú domácnosti minúť na sviatky, vrátane darčekov a výzdoby, okolo 537 eur. Oproti minulému roku si viac priplatíme za potraviny. Oplatí sa cestovať za ich nákupmi do zahraničia?
Najčastejšie darujeme oblečenie a kozmetiku
„Slováci plánujú najčastejšie obdarovať svojich blízkych najmä oblečením a kozmetikou. Tak tvrdí takmer tretina opýtaných. V poradí na treťom mieste dáme pod stromček finančnú hotovosť, potvrdila to pätina opýtaných. Finančná hotovosť ako darček oproti minulému roku poskočila z piateho na tretie miesto. Prvú päťku darčekov uzatvárajú knihy a hračky,“ prezrádza detaily prieskumu pre Partners Group známy sociológ Martin Slosiarik z agentúry FOCUS a dodáva: „Kým v klasických obchodoch plánujú nakupovať vekovo všetky skupiny opýtaných, na internete nakúpia hlavne ľudia do 45 rokov. Čo sa týka seniorov, teda ľudí nad 55+ rokov, v prieskume nám takmer tretina (31 %) potvrdila, že najčastejšie darujú hotovosť. Ak sa pozrieme na mužov vo veku 55+ rokov, tak 33% z nich uviedlo, že plánuje dať svojim blízkym finančnú hotovosť, na druhom mieste to bola kozmetika (24%) a na tretom oblečenie (17%). U žien nad 55 rokov to bola tiež hotovosť (30%), ale takmer rovnako často oblečenie a obuv (29%).“
Účet za Vianoce = 537 eur
Ak sa pozrieme na celkový rozpočet, ktorý majú domácnosti vyčlenený na Vianoce, 4 eurá z 10 pôjdu na darčeky. Približne 320 eur utratia domácnosti na nákup potravín na sviatočný stôl, na pečenie koláčov, ako aj na vianočnú výzdobu a stromček. Celkový účet za tohtoročné Vianoce sa môže vyšplhať až na 537 eur. K tomu je potrebné pridať ďalšie výdavky na cestovné náklady, ak pôjdeme cez sviatky za rodinou. Dôležité je vopred si stanoviť maximálnu sumu na darčeky a nezadlžovať sa rôznymi úvermi alebo kreditnými kartami, či ísť takzvane „do mínusu“ na bežnom účte.
Suma vynaložená na darčeky sa odvíja od príjmu domácnosti. Až polovica respondentov vo veku 55+ rokov uviedla v prieskume FOCUS celkový mesačný príjem domácnosti do 1200 eur, pričom v kategórii mladších, teda ľudí do 55 rokov je takýchto len desatina. Ešte výraznejšie je vidieť rozdiely na osobnom príjme, kedy až takmer 60% respondentov vo veku 55+ rokov uvádza osobný mesačný príjem do 700 eur, pokým medzi opýtanými veku do 55 rokov je takýchto len 28%. Zrátané a podčiarknuté: ľudia z domácností v seniorskom veku 55+ rokov chcú minúť na darčeky 184 eur, avšak ľudia vo veku do 55 rokov plánujú utratiť viac, až 235 eur.
Kam na nákupy za hranice?
V priemere sú ceny tovarov v krajinách Európske únie (EÚ) o 8 % vyššie ako na Slovensku. Ale ceny potravín, vrátane nealkoholických nápojov, naopak nižšie, a to v priemere o 5%. Ak si započítate do rozpočtu aj náklady na dopravu, finančne sa oplatia len nákupy v okolitých krajinách. Podľa analýzy UniCredit Bank sa oplatí vycestovať predovšetkým na nákup potravín. Ceny sú len máličko vyššie v Rakúsku (0,2%), naopak v Poľsku sú nižšie takmer štvrtinu. Drahšie v Rakúsku je pečivo, mäso a ryby, ale ostatné potraviny sú lacnejšie ako u nás. V Maďarsku sú drahšie mlieko, mliečne výrobky a vajcia. Oplatí sa tu nakúpiť nealko (o 7% lacnejšie ako u nás). V Čechách sú potraviny tiež lacnejšie, no drahšie vás tu vyjde elektronika, odevy a obuv . Ak rozmýšľate na nákupmi odevov, možno odporučiť skôr Maďarsko (o 12% lacnejšie ako u nás) a Poľsko (o 2% lacnejšie). Obuv kúpite tiež lacnejšie v Maďarsku (o 7%).
Zdroj: Partners Group / FOCUS, UniCredit Bank, Foto: Mel Poole / Unsplash.com