K 21. novembru bolo na Slovensku podľa údajov portálu korona.gov.sk 427 ľudí, ktorým PCR alebo antigénový test potvrdil, že majú covid. V nemocniciach bolo pre toto ochorenie 221 pacientov.
Denník SME oslovil ministerstvo zdravotníctva, hygienikov, zdravotníckych štatistov, analytikov a infektológa s otázkou, aká je na Slovensku situácia s covidom. Všetci sa zhodujú, že covid nevymizol, dokonca rastie, no počas prebiehajúcej chrípkovej sezóny je to prirodzený jav. V porovnaní s minulým rokom sú však čísla nakazených a hospitalizovaných oveľa nižšie.
V populácii aktuálne najviac cirkuluje podvariant omikronu XBB 1.5- like + F456L, ktorý sa objavil vo viac ako 40 percentách kontrolovaných vzoriek. Subvarianty omikronu, ktoré sú medzi obyvateľmi Slovenska najviac prítomné, však nespôsobujú závažné zhoršenie epidemiologickej situácie, vraví Daša Račková, hovorkyňa hygienikov.
„Ľudia, ktorí nemajú vysoký vek alebo oslabenú imunitu, si momentálne ani nevšimnú, že prebieha nejaká epidémia,“ vraví infektológ Peter Sabaka z Kliniky infektológie a geografickej medicíny na bratislavských Kramároch. Vysokým vekom myslí ľudí nad 70 rokov. „U nás sú hospitalizovaní s covidom osemdesiatnici, dokonca deväťdesiatnici,“ približuje situáciu na klinike, kde pracuje.
Aj ľudia, ktorí nepatria do rizikovej skupiny, by si počas aktuálnej chrípkovej sezóny mali dávať pozor, aby covid nedostali. Medzi príznaky infekcie koronavírusom stále patrí teplota nad 38 stupňov Celzia, chrípke podobné príznaky, bolesti hlavy, nechutenstvo, škriabanie v hrdle či nádcha. Ak by človek dostal ťažkú formu covidu, pridáva sa k príznakom aj kašeľ a dýchavičnosť.
Keď sa dostavia tieto príznaky, treba si urobiť test na covid. Stačí aj domáci antigénový samotest. Táto zásada platí najmä pre ľudí, ktorí patria do rizikovej skupiny tohto ochorenia. Ak je výsledok testu pozitívny, účinné sú antivirotiká. Najznámejší je Paxlovid. Pacientovi ich môže predpísať aj praktický lekár.
Stále účinnou ochranou je aj očkovanie proti covidu. Na Slovensku máme momentálne 202 560 dávok vakcíny Comirnaty Omicron XBB.1.5. Zatiaľ sa z tohto množstva podľa údajov ministerstva minulo vyše 21-tisíc dávok. Podstúpiť vakcináciu by mali najmä ľudia, ktorí patria do rizikových skupín. Očkovať aj bez registrácie sa dá vo vakcinačných centrách a v nemocniciach. Ich zoznam je zverejnený na stránke ministerstva zdravotníctva.
Viac sa dozviete na: https://domov.sme.sk/c/23248465/koronavirus-covid-19-slovensko-infekcie-opatrenia.html?ref=temacl