Niekto si nevie predstaviť svoj život bez športu a ďalší zasa dýcha pre umenie. Ak patríš medzi ľudí, ktorí milujú kultúru, pravdepodobne je v momentálnej situácii tvoj hlad po nej veľký. Našťastie, v dnešnej dobe môžeš uspokojiť svoje kultúrne túžby aj bez toho, aby si opustil svoj gauč.
Mnohé vplyvné inštitúcie totiž ponúkajú virtuálne prehliadky svojich výstav, a tak sa môžeš poprechádzať po slávnych chodbách múzeí či galérií aj z tvojho bytu. V čase pandémie je tiež vidieť kreativita hudobníkov, ktorí poriadajú koncerty online, alebo dokonca poetov, ktorí pripravili básnický festival cez live prenos. Ak zasa miluješ artové kiná a kvalitné filmy, máš možnosť si ich dopriať aj v tvojom prijímači.
Prečítaj si tipy, ktorými si spríjemníš dlhé dni v izolácii. A nezabudni, #ostandoma.
Česká filmová klasika
Milovníci starších filmov československej produkcie sa môžu tešiť. Český Národný filmový archív totiž založil Youtube kanál s názvom Česká filmová klasika, na ktorom nájdeš výber tých najlepších diel československej kinematografie v plnej dĺžke a vysokej kvalite. Pozrieť si ich môžeš úplne zdarma a na výber máš z približne 90 titulov.
Prehliadky v parížskom Louvre
Najpopulárnejšie múzeum sveta ponúka na svojej stránke možnosť vstúpiť do jeho slávnych útrob aj z prostredia tvojej obývačky. Na jeho stránke si môžeš vybrať z troch zaujímavých virtuálnych prehliadok – Staroveký Egypt, prehliadku slávnej časti múzea, honosnej Galerie d’Apollon, či prehliadku stredovekých pozostatkov Louvre v podzemí múzea, ktoré bolo pôvodne pevnosťou. Na jednotlivé objekty budeš môcť kliknúť myšou pre priblíženie a základné informácie.
Jedna z najznámejších galérií moderného umenia ti dovolí nahliadnuť do útrob svojej slávnej okrúhlej budovy sídliacej na newyorskej 5. avenue prostredníctvom Google Street View. Počas online prechádzky jendotlivými poschodiami sa môžeš pokochať dielami impresionistov, modernistov alebo súčasných umelcov.
Holandská zlatá éra v amsterdamskom Rijksmuseum
Ikonické holandské národné múzeum sídliace v centre Amsterdamu ťa privíta pomocou služby Street View, vďaka čomu budeš mať pocit, že sa prechádzaš osobne chodbami tejto ikonickej inštitúcie. V Rijksmuseum uvidíš majstrovské diela holandskej zlatej éry vrátane slávnych obrazov od Vermeera či Rebrandta.
História módy v National Gallery of Art vo Washingtone
Slávne americké múzeum umenia poskytuje prostredníctvom Google 2 online výstavy. Jedna poteší milovníkov módy – zobrazuje totiž jej históriu v Amerike v rokoch 1740 až 1895. Uvidíš mnohé charakteristické odevy z koloniálnej éry či z čias Americkej revolúcie. Druhou výstavou je kolekcia diel od holandského barokového maliara Johannesa Vermeera.
Streamovacia služba pre náročných filmových fanúšikov
Ak si náročnejší filmový fanúšik, pravdepodobne vieš, že služby ako Netflix či HBO až tak veľa artových či vysoko hodnotených filmov (aspoň u nás) neponúkajú. Ak si smutný, že zatvorili brány tvoje obľúbené nezávislé kiná s ponukou umeleckejších filmov, česká streamovacia služba Aerovod by ti mohla dlhé večery určite spríjemniť. Toto online kino ponúka kvalitnú kinematografiu svetovej i európskej produkcie (napr. s českou, slovenskou či severskou selekciou), z ktorej nie je problém vybrať si výborný hraný film či dokument. Službu si môžeš predplatiť mesačne (150 kč), alebo film jednorazovo požičať.
Prednášky pre fanúšikov architektúry
Camp alebo Centrum architektúry a mestského plánovania zlepšuje verejnú diskusiu o rozvoji Prahy a je zdrojom prehľadných a dostupných informácií o prítomnosti a budúcnosti hlavného mesta Českej republiky. Sídli na Karlovom námestí, kde pre verejnosť uskutočňujú rôzne projekcie, výstavy a prednášky. Kvôli koronavírusu však musel Camp zatvoriť svoje brány, no rozhodol sa aj tak nezrušiť niektoré body z programu a svojim fanúšikom sprostredkuje svoje aktivity online. Spustí tiež archív záznamov už uskutočnených prednášok a diskusií. V marci bude Camp streamovať napríklad prednášky Veľké zmeny Prahy: Nové železničné spojenia, Transformácia modernizmu – Austrália od Adama Štěcha či Landscape exchange od Studio Vulkan.
Online prenosy klasickej hudby
Ak si fanúšikom filharmónií či opier, nemusíš smútiť – viaceré sprístupnia pre svojich fanúšikov na svojich stránkach obsah, ktorý určite ocenia.
Napríklad Viedenská štátna opera od 15. marca do do 2. apríla 2020 bude zadarmo vysielať každý deň online prenosy vystúpení, ako napríklad balet a operu, Metropolitná opera New York bude vysielať predstavenia každý deň od 19.30 hod., a po zaregistrovaní sa na stránke Berlínskej filharmónie sa môžeš pokochať stovkami koncertov či dokumentov.