Keď pred niekoľkými dňami zomrel vo veku 86 rokov Alfréd Tomanovič z obce Dobrohošť v okrese Dunajská Streda, odišiel Slovák, ktorý najdlhšie, až 26 rokov prežil s transplantovaným srdcom. V priemere tento zásah daruje ľuďom 16 rokov, pán Alfréd dostal navyše ďalších viac než desať rokov plnohodnotného života.
Nové srdce mu transplantoval známy kardiochirurg Viliam Fischer pred 26 rokmi ako svojmu piatemu pacientovi. Alfréd Tomanovič pracoval celý život, venoval sa rodine, miloval hudbu, zvykol si zahrať aj futbal. Pár rokov pred šesťdesiatkou však dostal masívny infarkt a v jeho stave bola jediná šanca – nové srdce.
Operácia prebehla úspešne v ďalším vývoji veľmi pomohlo, že bol disciplinovaný. Musel brať po zvyšok života lieky a chodiť na kontroly, navyše ho strážila manželka, ktorá bola prísna a na všetko dohliadala. Boli spolu 64 rokov…
V Česku dokonca 35 rokov…
To, že priemer prežitia je 16 rokov, potvrdzujú tiež odborníci a skúsenosti z iných krajín, sú však aj výnimky. Napríklad v Českej republike bývalý stredoškolský učiteľ z Jihlavy Rudolf Sekava prežil s transplantovaným srdcom dokonca 35 rokov. Rudolf Sekava bol jedným z prvých pacientov vôbec, ktorí v Československu absolvovali transplantáciu srdca. Podľa vtedy uverejnených oficiálnych informácií nebol vo svete známy prípad, že by človek po transplantácii žil dlhšie ako tento Čech.
Pacient zákrok podstúpil v januári 1984. Tím zložený z 20 československých odborníkov sa vtedy na operáciu pripravoval niekoľko mesiacov. V čase transplantácie mal Rudolf Sekava 48 rokov, často bol unavený, ťažko dýchal a mával opuchy. Keď lekári zistili, že mu zlyhalo srdce, dávali mu len niekoľko mesiacov, maximálne rok-dva života. Napokon to bolo 35 rokov, išlo o srdce neznámej ženy. Rudolf Sekava zomrel v roku 2019 jediný deň skôr, než sa dožil 83 rokov…
Najviac na svete je 39 rokov
V roku 2019 bol údaj o tom, že Sekava je najdlhšie žijúcim človekom po transplantácii srdca, správny. V tomto roku v marci sa však Bert Janssen z Holandska zapísal do Guinnessovej knihy rekordov ako najdlhšie žijúci človek s transplantovaným srdcom. V čase zápisu do knihy žil s darovaným srdcom 39 rokov a 100 dní. Dnes 57-ročnému mužovi diagnostikovali kardiomyopatiu, čiže ochorenie srdcového svalu sťažujúce pumpovanie krvi do celého tela, už ako 17-ročnému.
V tom čase však ešte v Holandsku transplantácie sŕdc nerobili. Život zachraňujúcu operáciu napokon vykonal v júni roku 1984 v nemocnici v Harefielde v Londýne priekopník transplantácie Magdi Yacoub. Janssen sa má dodnes dobre a ako uvádza, môže robiť viac-menej všetko, čo chce, len trošku pomalším tempom. Holanďan je podľa vlastných slov dôkazom, že aj s transplantovaným srdcom sa dá prežiť dlhý a aktívny život.
Z histórie transplantácií
Prvú úspešnú transplantáciu srdca uskutočnil 3.decembra 1967 v juhoafrickom Kapskom Meste chirurg Christiaan Barnard, pacient však zomrel po 18 dňoch na zápal pľúc.
Prvá transplantácia srdca v bývalom Československu sa uskutočnila 9. júla 1968. Na II. chirurgickej klinike Lekárskej fakulty UK v Bratislave ju viedol akademik MUDr. Karol Siška a MUDr. Ladislav Kužela. Išlo o prvú transplantáciu srdca nielen v Československu, ale aj v strednej a východnej Európe. Transplantácii predchádzala experimentálna a klinická príprava. Darcom srdca bol 46-ročný muž, ktorý utrpel smrteľné poranenie mozgu pri páde z balkóna a jeho rodina súhlasila s odberom srdca až po dlhšom presviedčaní farárom. Príjemcom bola 54-ročná žena. Transplantáciu však neprežila, zomrela po piatich hodinách ešte v operačnej sále na následky iných ochorení.
Tieto pohľady na začiatky transplantácií srdca ukazujú, ako sa za niečo viac než polstoročie posunula medicína. Celosvetový priemer prežitia je šestnásť rokov, uviedli sme však príklady, kedy je to výrazne viac, dokonca takmer 40 rokov a lekárska veda ďalej kráča dopredu. Na tieto fakty by sa mali pozrieť aj tí, ktorí jej výsledky spochybňujú…
Zdroj a foto: Wikipédia, Veda na dosah, Čas, Dobré noviny, ČT 24