29. apríla si pripomíname Deň stromov pod heslom – Zasaď strom. Deň stromov sa slávi po celom svete už od polovice 19. storočia. Dátum osláv Dňa stromov sa líši podľa klimatických podmienok jednotlivých krajín.
V roku 1951 prijala FAO (Food and Agriculture Organisation) Spojených národov nasledujúce uznesenie:“Konferencia uznala za potrebné, aby si všetci ľudia uvedomovali ako estetickú a psychologickú, tak i hospodársku hodnotu lesa, a preto odporúča, aby sa každoročne vo všetkých členských štátoch slávil svetový sviatok stromov a to v dobe, kedy je to v lokálnych podmienkach vhodné.”
Organizácia pre výživu a poľnohospodárstvo FAO je špecializovaná agentúra OSN so sídlom v Ríme. Založená bola v roku 1945.Cieľom tejto organizácie je zabezpečiť dostatok potravy a pitnej vody pre obyvateľov sveta a osobitne rozvojových krajín, ktoré sú ohrozované hladom a nedostatkom vody.
Stav svetových lesov
Lesy a stromy podporujú udržateľné poľnohospodárstvo. Stabilizujú pôdu a klímu, regulujú vodné toky, dodávajú tieni a útočisko a poskytujú biotop pre opeľovačov a prírodných predátorov poľnohospodárskych škodcov. Prispievajú tiež k potravinovej bezpečnosti stoviek miliónov ľudí, pre ktorých sú dôležitými zdrojmi potravy, energie a príjmov. Napriek tomu poľnohospodárstvo zostáva hlavným hnacím motorom odlesňovania na celom svete a poľnohospodárske, lesnícke a pozemkové politiky sú často v rozpore.
Výhody mestských stromov
Veľké mestské stromy sú vynikajúce filtre pre mestské znečisťujúce látky a jemné častice. Stromy môžu poskytnúť jedlo, ako napríklad ovocie, orechy a listy. Čas strávený v blízkosti stromov zlepšuje fyzické a duševné zdravie tým, že zvyšuje energetickú úroveň a rýchlosť obnovy, pričom znižuje krvný tlak a stres. Stromy správne umiestnené okolo budov môžu znížiť potrebu klimatizácie o 30% a ušetriť energiu používanú na vykurovanie o 20-50%. Stromy poskytujú biotopy, potraviny a ochranu rastlín a zvierat, zvyšujú biologickú rozmanitosť miest … vysádzanie stromov dnes je nevyhnutné pre budúce generácie!
Ako stromy efektívne chrániť
Mnohí sa dnes pýtajú, ako stromy a lesné ekosystémy, ktoré tu ešte máme, účinne ochrániť a regenerovať. Ani odborníci však na túto otázku nepoznajú rýchle riešenia. Záchrana stromov na Zemi stojí v prvom rade na neoblomnom presvedčení a dlhodobej aktivite každého z nás.
Čo môžete robiť, aby ste lesu a stromom prospeli?
- Buďte proaktívni. Apelujte na miestnu samosprávu vo vašej obci či vašom meste, aby podporovala vznik parkov a postavila sa deštruktívnemu rozširovaniu predmestí. Komunikujte so správcami lesov vo vašom okolí a žiadajte ich, aby v čo najväčšej možnej miere obmedzili ťažbu.
- Vysádzajte nové stromy alebo podporte organizácie, ktoré sa tomu venujú. V prípade finančného daru sa však nezabudnite uistiť, že vaše peniaze idú na obnovu pôvodných ekosystémov a nie na výsadbu drevných monokultúr určených na ťažbu.
- Nájdite si mimovládnu organizáciu, ktorá sa vo vašom meste či vašej obci venuje obnove a ochrane lesa a ohrozených ekosystémov a spojte sa s ňou alebo podporte jej aktivity 2 percentami z vašej dane.
- Vzdelávajte sa. Zbierajte poznatky o lesoch, ich význame a hrozbách, ktorým čelia. Čím viac sa o týchto úžasných organizmoch dozviete, tým skôr dokážete oceniť ich krásu a význam a svojimi vedomosťami môžete inšpirovať ostatných, aby sa tiež pričinili o ich ochranu. Existuje mnoho vynikajúcich kníh, webstránok a dokumentárnych filmov, ktoré môžete preskúmať. Buďte pre druhých príkladom.
Zdroj: Veda na dosah, ssjh.sk
Foto: iStock , Shutterstock