Deprecated: mysql_escape_string(): This function is deprecated; use mysql_real_escape_string() instead. in /home/web/senior.sk/www/rservice.php on line 129
Senior

Ceny liekov na internete sa líšia aj viac ako o 100 %

Autor: Skokňová <redakcia(at)senior.sk>, Téma: Monitor, Zdroj: www.karsa-monitor.cz, Vydané dňa: 05. 10. 2015

Ceny voľne predajných liekov sa na internete výrazne líšia.

Ceny voľne predajných liekov sa na internete výrazne líšia. Ľudia tak môžu pri správnom nákupe znateľne ušetriť. Týka sa to najmä vitamínov a výživových doplnkov. Napríklad u Coldrexu v tabletách je rozdiel v cene u jednotlivých e-shopov až 102 %, takže sa dá ušetriť 2.12 eur. Vyplýva to z výsledkov merania služby Karsa Monitor, ktorá analyzuje ceny tovaru v internetových obchodoch.
Prieskum aplikácie Karsa Monitor, ktorý porovnával ceny voľne predajných liekov, ukázal, že rozdiely v cenách zhodných produktov sa líšia u jednotlivých internetových obchodov dokonca o desiatky percent. Najväčší rozptyl cien zaznamenali analytici u liekov na trávenie a na chrípku. Napríklad u toboliek Imodium môže zákazník ušetriť správnym nákupom 40 %. U prípravku Espimisan je to až 62 %. Najväčší rozdiel cien bol zaregistrovaný v prípade Coldrexu, u jedného balenia sa cena v e-shopoch líšila o 102 %.

„Prekvapilo nás zistenie, že rovnaké produkty je možné na internete nakúpiť v skutočne veľkom cenovom rozptyle. Ide o špecifikum kategórie voľne predajných liekov i na slovenskom trhu. Napríklad v susednom Česku sa v tejto kategórii pohybujú rozdiely cien okolo 40 %. Z uskutočnenej analýzy je tak jasné, že ľudia môžu správnym nákupom liekov na internete výrazne ušetriť,“ uviedol Michal Ježek, riaditeľ spoločnosti Karsa Technologies, ktorá ponúka moderný cloudový nástroj Karsa Monitor pre analýzu cien produktov v reálnom čase. Z neho zreteľne vyplýva, že slovenské e-shopy menej sledujú konkurenciu a následkom toho nie sú pre zákazníka cenovo ľahko čitateľné.

Ceny voľne predajných liekov sa na internete výrazne líšia.

Čo sa týka porovnania konkrétnych e-shopov, ktoré sa špecializujú na predaj voľne predajných liekov, služba Karsa Monitor vyhodnotila ako obchod s najvýhodnejšou ponukou >www.lekaren-karpatia.sk. Naopak najvyššie ceny sa vyskytovali v obchode eshop.zdravmat.sk. Priemerná hodnota cien produktov v týchto obchodoch sa líšila o 20 %.

„Na slovenskom trhu s voľne predajnými liekmi cez internet je zatiaľ malá konkurencia. E-shopy tak nie sú nútené pracovať s cenou, aby prilákali zákazníkov,“ upozorňuje analýza spoločnosti Karsa Technologies. Napríklad poukázala aj na to, že za sledované dvojmesačné obdobie došlo k zmene ceny u vybraných produktov iba v niekoľko málo prípadoch. Tým sa Slovensko významne líši napríklad od českého trhu, kde je bežnou praxou preceňovať výrobky niekoľkokrát do mesiaca a tieto zmeny využiť pre marketingové účely.


Karsa Technologies monitoring cien v e-shopoch

Karsa Technologies ponúka najmodernejšie cloudové riešenie pre online analýzu cien internetových predajcov. Spoločnosť monitoruje širokú škálu tovaru v stovkách obchodov v Európskej únii a v Rusku. V roku 2014 firma predstavila analytický nástroj Karsa Monitor, ktorý umožňuje prevádzkovateľom e-shopov a distribútorom detailne sledovať a analyzovať cenovú politiku konkurencie a reagovať tak na zmeny na trhu. Pomocou dôkladnej analýzy dát tak Karsa Technologies pomáha svojim zákazníkom so strategickým plánovaním a prispieva k zvýšeniu ich zisku.


Kontakt: Michal Ježek, CEO, michal.jezek@karsa.cz, www.karsa-monitor.cz