Deprecated: mysql_escape_string(): This function is deprecated; use mysql_real_escape_string() instead. in /home/web/senior.sk/www/rservice.php on line 129
Senior

Jánskou dolinou na bicykli – aj celá rodina

Autor: Skokňová <redakcia(at)senior.sk>, Téma: Relax, Zdroj: Miroslava Pallová, Klaster LIPTOV, Vydané dňa: 28. 08. 2015

Liptov - Jánskou dolinou na bicykli Hory, voda, akvaparky a lanovky. Okrem týchto dominánt sú však pre región Liptova charakteristické aj bicykle. V Jánskej doline sa preto rozhodli skombinovať prírodné danosti s chuťou spoznávať do podujatia: Jánskou dolinou na bicykli. Na piatok 28. augusta 2015 zorganizovali športovo náučné podujatie pre rodiny s deťmi. Cieľom je nielen zabaviť sa a stráviť deň v prírode, no zároveň sa naučiť niečo nové o jednom z najkrajších miest na Slovensku.


Liptov - Jánskou dolinou na bicykli Prázdniny sa nezadržateľne končia a pred nástupom do školy treba využiť každú príležitosť na šport a zábavu. Na Liptove preto zorganizovali podujatie „ S deťmi na bicykli“, ktorým chcú školákov a škôlkárov podnietiť vymeniť počítače a tablety za aktivity na vzduchu.

Liptov - Jánskou dolinou na bicykli „Ide o podujatie pre rodiny s deťmi, ktorého cieľom bude užiť si cyklistiku a deň v Jánskej doline. Okrem zábavy formou náučno-športových aktivít návštevníci na dvoch kolesách lepšie spoznajú krásy tohto kúta Liptova. Je to ideálny spôsob ako vychovávať a učiť mladú generáciu aktívne tráviť voľný čas pri športe aj v zmysle projektu Cykloregión Liptov,“ objasnila zmysel projektu Petra Šuhajdová, manažérka projektu z Oblastnej organizácie cestovného ruchu REGION LIPTOV.

Liptov - Jánskou dolinou na bicykli

Akcia odštartuje pri Stanišovskej jaskyni v piatok o 9:30 hodine. Účastníci sa prevezú dolinou, kde sa zastavia na šiestich stanoviskách, na ktorých sú pre nich pripravené rôzne vedomostné úlohy a súťaže zručnosti. Trasa sa končí pri horárni pred Bystrou. „Po absolvovaní celého programu každý získa diplom a hneď niekoľko odmien. Jednak si skrášli svojho tátoša, tradičnými dobrotami zaženie hlad a za symbolické vstupné bude môcť navštíviť tamojšiu jaskyňu. Dolinou zároveň počas celého podujatia bude jazdiť konský záprah s kočom a poník, ktorí budú k dispozícii menej zdatným pri prekonávaní výškových rozdielov,“ prezrádza Juraj Filo, starosta obce Liptovský Ján.
Absolvovanie trasy nie je časovo obmedzené, cieľom totiž nie je zvládnuť ho čo najrýchlejšie, ale stráviť v prírode takmer celý deň. Dôležité je zvládnuť úlohy na všetkých stanoviskách. Podujatie je určené pre rodiny s deťmi od štyroch rokov na bicykloch – dovolené sú však aj odrážadlá.
„V Jánskej doline sa ukrýva jedna z najkrajších a najbezpečnejších cyklotrás celého Liptova bez premávky automobilov. Je to druhé najstaršie chránené územie Nízkych Tatier, ktoré malo pôvodne názov Svätojánska dolina a zároveň je to jedna z najdlhších nízkotatranských dolín s rozsiahlym jaskynným systémom a vyvieračkami. Jej rozmanitosť a krása každoročne uchváti tisícky turistov, ktorí sa do nej radi vracajú. My im však o nej chceme povedať aj to, čo možno dosiaľ ani netušili,“ uviedol Juraj Filo.
Cyklisti počas podujatia zdolajú na bicykloch približne osem kilometrov a prevýšenie 136 metrov. Od organizátorov sa dozvedia množstvo zaujímavostí nielen o samotnej doline, ale aj o horskom masíve Ohnište, o jaskynných priestoroch v doline aj o unikátnej vode v Jánskej doline. Kto pri tom nechce chýbať, mal by vyraziť na bicykel už v piatok 22. augusta, samotná akcia vyvrcholí o 16:00 hodine. Tí, ktorým sa bude máliť, si môžu pridať na niektorej z desiatok ďalších cyklotrás v regióne Liptova.

REGION LIPTOV, oblastná organizácia cestovného ruchu
Združuje subjekty verejného a súkromného sektora s cieľom jednotnej propagácie regiónu Liptov ako jedinečného „zeleného“ regiónu pre aktívne trávenie voľného času plného zážitkov.


Členovia: GINO PARADISE Bešeňová, Aquapark Tatralandia, KÚPELE LÚČKY, Jasná Nízke Tatry, Ski & bike park Malinô Brdo Ružomberok, mestá Liptovský Mikuláš, Ružomberok a Liptovský Hrádok a obce Bešeňová, Lúčky, Demänovská Dolina, Liptovský Ján, Pribylina, Liptovský Trnovec, Pavčina Lehota.


Kontaktná osoba: Bc. Miroslava Pallová, Tel.:0917 596 204, +421 4455 65401, e-mail: pallova@klasterliptov.sk, . www.klasterliptov.sk.