Deprecated: mysql_escape_string(): This function is deprecated; use mysql_real_escape_string() instead. in /home/web/senior.sk/www/rservice.php on line 129
Senior

"VINOHRAD" pozýva záujemcov o vinicu a mobilnú záhradu Pionierska

Autor: Skokňová <redakcia(at)senior.sk>, Téma: Aktuálne, Zdroj: FB, senior.sk, Vydané dňa: 03. 03. 2015

stretnutie záujemcov o vinicu a mobilnú záhradu Pionierska

Obnova vinice a mobilná záhrada - projekt PR 2015 - sa rozbieha s prvými aktivitami už v marci. Ak máte záujem pripojiť sa k obnove vinice, vytvoreniu záhrady, naučiť sa o vinohradníctve a pestovaní, príďte do Centrálnej knižnice na Pionierskej 12 v stredu 18. 3. 2015 o 17:30 hod. na susedské stretnutie.Pozývame na prvé stretnutie susedov vznikajúcej Vinice a mobilnej záhrady Pionierska. Radi by sme vás spoznali, predstavili naše východiská a poradili sa o tom, ako vy si predstavujete obnovu vinice a založenie mobilnej záhrady ako aj celkové využitie tohto verejného priestoru.


AKÉ SÚ PLÁNY?

V priebehu jari spolu obnovíme chátrajúcu vinicu a postavíme v nej pestovacie boxy, ktoré osadíme medzi riadkami viniča. Bude to vlastne mobilná záhrada, ktorej boxy budú využívať veľkorysý 3-metrový spon (odstupy medzi riadkami) vinice.

stretnutie záujemcov o vinicu a mobilnú záhradu Pionierska

AKO SA STAŤ VINOHRADNÍKOM?

Model starostlivosti o vinicu chceme vytvoriť spolu so záujemcami o vinohradníctvo. Pravdepodobne však zistíme, o akú veľkú plochu vinohradu budeme mať spoločne kapacitu sa starať, takú veľkú plochu obnovíme (teda vysadíme nový vinič) a vinohradníci sa dohodnú, kto sa bude o ktoré riadky vinice starať.
Toto je skvelá príležitosť práve pre ľudí, ktorí majú záujem naučiť sa vinohradníctvu doslova od nuly. V priebehu prvých rokov plánujeme spolu so susedmi organizovať vzdelávacie podujatia spoločne s profesionálnymi vinohradníkmi, ktorí naučia nás, amatérov, ako sa vinohradníči.

AKO SA STAŤ ZÁHRADKÁROM?

Záhradkárčenie bude kopírovať model z prvej Mobilnej záhrady Sasinkova. Bude zadarmo, pre kohokoľvek, kto má záujem. Pri naplnení kapacity budú uprednostňovaní ľudia, ktorí bývajú bližšie. Priestor je však obrovský - vinica má 3000 m2 a miesta je dosť. Pestovať budeme v pestovacích boxoch, ktoré spoločne na jar vyrobíme, naplníme zeminou a osadíme medzi riadky viniča.