Deprecated: mysql_escape_string(): This function is deprecated; use mysql_real_escape_string() instead. in /home/web/senior.sk/www/rservice.php on line 129
Senior

Slovenská premiéra Dostojevského novely

Autor: Anna Ševčíková <sevcikova.anna(at)gmail.com>, Téma: Kultúra a umenie, Zdroj: www.malascena.sk, Vydané dňa: 28. 05. 2013

Večný manžel

v piatok 24. mája bol v Divadle Malá scéna STU inscenovaný Dostojevského Večný manžel. Uvedenie tejto nie veľmi známej Dostojevského novely je vôbec jej prvou inscenáciou na Slovensku.
Repríza bude 29. mája o 19:00 hod.

Režisérom v poradí už druhej májovej premiéry na tejto scéne je Štefan Korenči, ktorý súčasne Dostojevského literárnu predlohu zdramatizoval a zrealizoval scénu i výber hudby. Dramaturgom je Anton Korenči.

Tvorcovia označujú inscenáciu ako „večný súboj večného manžela a večného milenca.“ Podľa nich ukazuje komorná psychologická dráma s komediálnym nádychom tvorbu ruského spisovateľa v inom svetle ako bola prezentovaná doteraz: „Cieľom inscenácie je vytvoriť dielo s psychologickou hĺbkou, filozofickým rozmerom, výraznou aktuálnosťou, s komediálnym nadhľadom a klasickými postupmi. Stretnutie ,večného manžela‘ a ,večného milenca‘ je plné napätia a dramatických zvratov a dáva veľké predpoklady pre vznik takejto inscenácie.“ Fiodor Michajlovič Dostojevskij (1821 - 1881), autor ťažiskových diel svetovej literatúry ako Zločin a trest, Diablom posadnutí, Bratia Karamazovovci či Idiot, napísal novelu Večný manžel v roku 1870. Hoci bol už počas života legendou a jeho diela dramatizovali a inscenovali najväčšie scény európskeho divadla, Večný manžel dosiaľ unikal pozornosti zvlášť slovenskej divadelnej scény.

V predstaveni účinkujú herci Marek Majeský, Igor Adamec, Lukáš Frlajs a Monika Stankovičová.